FINAL / Corona Brasov – Otelul Galati 0-1. Ionut Badea debuteaza cu victorie la Otelul, in fata unei echipe cu doi eliminati

corona+otelulOtelul Galati s-a impus cu scorul de 1-o in deplasare cu nou promovata Corona Brasov. In prima repriza meciul nu a fost unul foarte interesant. In ciuda ritmului bun de joc, fazele notabile de atac au cam lipsit, neexistand nicio diferenta intre nivelul celor doua echipe, desi Corona este la prima experienta in Liga 1, in timp ce Otelul Galati este o fosta campioana a Romaniei.

Nici in mitanul secund jocul nu s-a descatusat, dar Otelarii au profitat din plin de lipsa de experienta a jucatorilor veniti din liga a doua. In minutul 72, in timpul unei faze periculoase la poarta Coronei, Olariu l-a lovit in plina figura pe Sarghi chiar in fata portii. Arbitrul a aratat imediat punctul cu var si l-a eliminat direct pe jucatorul Coronei, iar Marquinhos a transformat fara probleme lovitura de pedeapsa.

Cu un jucator in minus, Corona nu a mai avut puterea sa puna presiune pe echipa Otelului, iar cu un minut inainte de finalul celor 90 de minute regulamentare, brasovenii s-au confruntat si cu eliminarea lui Burlacu pierzand astfel orice speranta in golul egalizator.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

Corona Brasov: Marc – Burlacu, Forika, Damian, Kanon – Chirciu, Olariu, Stere, Vl. Munteanu – Bus, Coman
Antrenor: Nicolae Manea

Otelul Galati: Branet – Murgoci, S.Costin, Sirghi, Felipe, Iorga, Neagu, Giurgiu, Milea – Marquinhos, Astafei
Antrenor: Ionut Badea

1. Ursu spune:

Greșeală imensă de arbitraj la Corona-Oțelul: practic,viciere de rezultat! Atacantul gălățean când a ales să plonjeze și să lovească cu mingea cu capul,practic S-A AUTOPERICLITAT iar fundașul brașovean a încercat să respingă mingea la NIVELUL SOLULUI unde n-avea ce să caute capul adversarului! Decizia era să lase jocul să continue (mingea era în brațele portarului)sau,dacă tot a fluierat,era lovitură liberă indirectă pt. gazde! RUȘINE acestui gogoman (pe numele lui Găman) de arbitru mediocru!