Cupa Telekom / Bayern castiga trofeul dupa evolutii de bun nivel

Bayern-castiga-Cupa-TelekomPartidele de duminica nu au fost neaparat cele dorite multi asteptand o disputa intre rivalele din sezonul trecut, Bayern si Dortmund. Dar BVB a ratat finala fiind invinsa printr-un penalti in ultimul minut de joc de Mönchegladbach. Bayern a trecut la randul ei relativ usor si clar (4-0) de Hamburg. Bayern a jucat din nou ruland foarte multi jucatori, dar lotul echipei este atat de echilibrat incat in orice alcatuire „11“-le de pe teren a fost dominant si irezistibil.

Finala mica a opus Dortmund si Hamburg 1-0 (1-0). Unicul gol a fost marcat de Hofmann, care perfect deschis de Reus l-a driblat scurt pe Rajkovic si a trimis balonul din coltul careului plasat la semiinaltime in poarta.

Dortmund: Langerak – Durm, Subotic, Hummels (31 Sokratis), Schmelzer – Kehl (31 S.Bender), Gündogan – Reus (31 Sahin), Hofmann (43 Kirch) – Lewandowski (31 Bandowski), Schieber

Hamburg: Neuhaus – Mannciene (55 Ilicevic), Rajkovic, Sobiech, Jansen – Rincon (45 Arslan), Jiracek (55 Beister) – Calhanoglu (45 van der Vaart), Skjelbred, Demirbay (57 Nafiu) – Rudnevs (45 Zoua).

In meciul decisiv al celei de-a 5-a editii a turneului, Mönchengladbach -Bayern 1-5 (1-3). Gazdele au jucat cu multa ambitie dar clasa echipei bavareze a fost evidenta soarta meciului fiind decisa deja in prima repriza prin golurile lui Ribery (17), Lahm (24) si Thiago (26). Borussia a redus din handicap prin penaltiul lui de Jong (30) acordat in urma faultului in careu al lui Contento asupra lui Herrmann. Robben (41) a majorat scorul cu capul deci nu neaparat in stilul sau, iar Müller (59) a stabilit scorul final dupa o spectaculoasa combinatie cu Robben si Ribery.

Mönchnegladbach: Heimeroth – Dahoud, Jantschke, Dominguez, Wendt – Xhaka (32 Kramer), Nordtveit – Arango, Hrgota, Herrmann – de Jong;

Bayern: Starke – Rafinha, van Buyten (50 Kirchhof), Boateng, Contento (31 Alaba) – Lahm (50 Weihrauch), Thiago (50 Shaqiri) – Robben, Kroos (51 Weiser), Ribery – Müller.

Sursa: „Fanstelist.ro