FINAL / ACS Poli – Dinamo 2-0. Timisorenii trimit „cainii” acasa cu coada intre picioare dupa primul meci al noului campionat!

acs-dinACS Poli Timisoara a obtinut o victorie de moral in primul meci disputat in Liga 1, chiar in fata unei echipe cu pretentii la prima jumatate a clasamentului. Banatenii s-au impus cu 2-0 in fata lui Dinamo, care este invinsa in prima etapa pentru prima data dupa sapte ani.

Extrem de motivati, jucatorii echipei gazde au pus presiune pem „caini”, luandu-i prin surprindere cu atacuri rapide si extrem de incisive, declaratii de razvoi la care elevii lui Gigi Multescu au raspuns sporadic si anemic.

Dupa ce au ratat un penalty in minutul 30, timisorenii si-au razbunat greseala prin Szekely, zece minute mai tarziu.

Golul al doilea a fost marcat de Barbut, dupa o cursa terbila la finele careia a invins de unul singur intreaga defensiva a  lui Dinamo.

De remarcat de asemenea si evolutia mijlocasului Razvan Trandu, care, desi a ratat deschiderea scorului sutand peste poarta de la punctul cu var, a fost unul dintre cei mai activi jucatori din meciul de debut al lui ACS Poli in Liga 1.