UEFA Women’s EURO 2013 / Italia si Suedia, alte doua echipe calificate in sferturile de finala

suedia-italia-femininDupa Franta calificata pentru faza eliminatorie in urma a doua victorii in grupa, a fost marti seara randul altor echipe sa faca acest pas. In cadrul grupei A s-au intalnit Suedia si Italia, gazda acestor campionate obtinand o victorie conturata in numai 10 minute in repriza secunda cu 3-1 (0-0) prin golurile marcate de Manieri (47, autogol), Schelin (49), Öqvist (57), respectiv Gabbiadini (78). Cele doua au ocupat primele doua locuri fiind sigur prezente in sferturile de finala.

Un deznodamant total nefavorabil pentru cele doua formatii a avut meciul Danemarca – Finlanda 1-1 (1-0) prin punctele inscrise de Brogaard (29) si respectiv Sjölund (87). Astfel ambele au acumulat doar cate doua puncte, sansele echipei clasata pe locul trei de ajunge in sferturi fiind minime, dar sperante exista mereu. Clasamentul grupei A: Suedia 7 (9-2), Italia 4 (3-4), Danemarca 2 (3-4), Finlanda 2 (1-6).

Miercuri au loc partide in grupa B: Germania – Norvegia si Olanda – Islanda. Primele doua sunt calificate in sferturi, intalnirea lor urmand sa decida ordinea primelor doua pozitii in grupa, fiind insa in acelasi timp un derbi intre cele doua campioane europene, Germania de sapte ori, iar Norvegia de doua ori castigatoare a titlului. Olanda si Islanda disputa locul al treilea, echipa invingatoare calificandu-se pentru faza eliminatorie care incepe duminica.

In grupa C ultimele jocuri au loc joi: Rusia – Spania si Franta – Anglia. Primul meci va decide pozitiile 2 si 3, in timp ce al doilea are o importanta capitala pentru echipa Albionului care in caz de infrangere (probabil si la un egal) va rata calificarea ceea ce ar fi o surpriza de proportii din partea finalistei editiei trecute.

Sursa: Fanstelist.ro