FINAL / Steaua Bucuresti – Vardar Skopje 3-0. Victorie fara drept de apel a „ros-albastrilor” si un start fenomenal in cupele europene

ste-var

Steaua a castigat la pas primul meci din acest sezon in cupele europene, unde echipa din Ghencea si-a trecut in cont cea de a 100-a victorie din istoria clubului. In fata unui adversar care nu venise cu mari sperante la Bucuresti, elevii lui Reghecampf au dominat jocul hegemonic, de la primul minut pana la fluierul final al meciului.

Supanandu-si adversarii unui asediu continuu, Tanase a deschis scorul din minutul 12, dupa o bara a lui Adi Popa. Noua minute mai tarziu Pintilii inscrie cu capul un gol scapat ‘printre degete” de trei jucatori adversi.
Fara forta necesara de a da replica, macedonenii au continuat sa fie comasati in propriul careu de-a lungul primei reprize, in timp ce suturile pe poarta ale stelistilor bombardau neincetat poarta lui Pavlovic.

In primul minut de prelungiri al reprizei intai, acelasi Adi Popa a sutat periculos lovind din nou bara, iar istoria s-a repetat, mingea fiind introdusa de data aceasta in poarta, chiar de Pavlovic.

Cu meciul rezolvat inca din prima repriza, stelistii au intrat pe teren hotarati sa continue tirul la poarta adversa si, in ciuda unui ritm de joc mai putin sustinut, infruntarea s-a disputat din nou in mare parte in careul lui Vardar.

Reghecampf a efectuat toate mutarile in linia ofensiva, cautand rodarea lui Tatu, Iancu, Piovaccari. Cu toate acestea, in ciuda propsetimii adus in atac, Steaua nu a mai reusit sa mareasca diferenta, Adi Popa, Iancu, Tatu si Piovaccari ratand numeoase ocazii de gol.

Daca intreaga echipa a Stelei s-a miscat ireprosabil, transpirand permanent in teren, nu acelasi lucru se poate spune despre Tatarusanu, care nu a avut nicio faza importanta pe poarta sa.

Dupa meciul de pe Arena Natioanla, returul de la Skopje pare sa fie o simpla formalitate pentru stelisti, care isi pot face planuri deja pentru al treilea tur preliminar al Ligii Campionilor.