EXCLUSIV / Viorel Moldovan merge pe mana echipelor romanesti in tururile preliminare din Europa: „Toate echipele noastre in aceasta faza sunt favorite”

MoldovanToate echipele romanesti calificate in cupele europene vor fi implicate in aceasta saptamana in meciurile din al doilea tur preliminar al Ligii Campionilor si Europa League. Steaua si Pandurii vor juca marti seara, cu Vardar Skopje, respectiv Levadia Tallinn, in timp ce Astra si Petrolul vor juca joi, cu Omonia Nicosia, respectiv Vikingur. Fostul international roman, Viorel Moldovan merge pe mana echipelor romanesti despre care crede spune ca vor trece in turul urmator fara mari probleme.

Toate echipele noastre in aceasta faza sunt favorite si vor trece fara probleme de acest tur. Daca jucatorii sunt platiti bine nu inseamna ca meciul este castigat inainte, asa cum este cazul celor de la Omonia. Omonia este putin superioara, dar Astra poate face fata fara probleme”, a declarat acesta la Sport Total FM.

Acesta crede ca Steaua poate castiga titlul si in acest sezon, iar forma pe care a aratat-o in Supercupa Romaniei sustine aceasta idee.

„La cum a inceput acest sezon, cu 3-0 cu Petrolul, este un lucru bun pentru Steaua. Ma astept de la Steaua sa creasca mai mult. E normal ca echipa sa devina mai omogena,  mai solida si mai experimentata.

Reghecampf are toate meritele in cresterea Stelei. A adus echipa intr-o forma ideala, are tonus, dinamica. In campionat nu stiu ce va fi, unele echipe s-au mai intarit. CFR a facut cateva transferuri interesante si asteptam sa vedem ce vor reusi. poate fi un concurent pe masura Stelei. Astept examenul de maturitate din partea Stelei. E normal ca acum sa fie si mai solida„, a mai spus Viorel Moldovan in emisiunea „Executii in direct”.

Viorel Moldovan nu a inteles de ce a trebuit disputat un baraj pentru ramanerea in Liga 1 si crede ca ar fi trebuit respectate regulamentele si ambele echipe sa fie retrogradate.

Nu am inteles barajul, nu stiu de ce s-a mai disputat. Pe criterii sportive Rapidul merita sa ramana in prima liga, nu Chiajna, pe criterii financiare nu merita acest lucru. Poate oficialii fotbalului romanesc au incercat sa ii impace si pe unii si pe altii, cu un baraj care nu-si avea rostul. Eu cred ca regulamentul trebuia respectat, dar la noi se aplica dupa interese”.

Acesta asteapta cu interes debutul lui Pep Guardiola pe banca lui Bayern, echipa ce a castigat toate trofeele pentru care a luptat in sezonul trecut.

Bayern ar fi normal sa domine fotbalul cativa ani, pana cand se vor satura si jucatorii de atatea trofee. la un moment dat nu mai ai motivatia necesara. Cu venirea lui Guardiola, va aduce o motivatie in plus. E un lucru bun cva Guardiola a venit, pentru ca e dornic sa demonstreze si sunt sigur ca ii va tine in priza pe jucatori. Fotbalul germnan s-a schimbat, asta si datorita jucatorilor naturalizati, diferite origini, care si-au pus amprenta asupra fotbalului. Sunt curios cum va putea sa motiveze acesti jucatori care au castigat tot. Vreau sa vad continuitatea acestei echipe. Cei de la BAyern au gandit bine, nu poti schimba toata echipa. Au adus un antrenor care isi doreste la fel de mult sa realizeze ca predecesorul lui”, a daugat Viorel Moldovan.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN, FOTBAL INTERN

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj301511
2FCSB281514
3U Craiova 1948261515
4FC Viitorul26152
5Gaz Metan Medias25150
6Astra Giurgiu20153
7Sepsi Sfantu Gheorghe20152
8Dunarea Calarasi1715-2
9Dinamo Bucuresti1715-6
10Concordia Chiajna1715-9
11Poli Iasi1715-10
12FC Botosani1615-4
13AFC Hermannstadt1515-3
14FC Voluntari815-13