FINAL / Rapid Bucuresti – Concordia Chiajna 2-1. Giulestenii supravietuiesc in Liga 1 dupa un meci dramatic!!! „Dubla” lui Coman a salvat Rapidul!

Baraj-Rapid---ConcordiaRapid a castigat barajul cu Concordia si si-a castigat dreptul de a evolua in Liga 1 din sezonul viitor dupa un meci dramatic in care jocul nu a trenat in niciunul dintre cele 120 de minute disputate.

Ilfovenii au dominat clar prima repriza si au reusit sa deschida scorul prin Florea in minutul 32, moment in care spiritiele au devenit foarte agitate in tabara rapidista. In repriza secunda, giulestenii au intrat foarte bine mobilizati in teren, dar Chiajna a continuat sa puna probleme serioase apararii bucurestene.

Dupa multiple atacuri in forta, giulestenii, sprijiniti de tribunele ocupate aproape in exclusivitate de rapidisti, au reuist sa deschida scorul in minutul 83 prin Coman, dupa o centrare din corner a lui Dica,  unul dintre pilonii jocului rapidist alaturi de Pancu.

Dupa inca o faza periculoasa de atac a giulestenilor s-a auzit si fluierul de final al celor 90 de minute regulamentare. Cum istoria se repeta, giulestenii au reluat in forta partida si dupa doar 20 de secunde, Coman a sutat de la semi-distanta din lateral dreapta rasturnant scorul de la finalul primei reprize.

Meciul a continuat la un tempo extrem de rapid, cu atacuri impetuoase de o parte si alta a terenului, iar presiunea fluierului decisiv a incins si mai tare spiritele in teren, Savin, Oros si Cobrea fiind eliminati, ultimii doi in momentul in care cele doua echipe nu mai aveau disponibila nicio modificare.

Cu Ispir portar improvizat, Chiajna nu a mai avut puterea sa construiasca atacuri spre poarta lui Draghia, meciul incheiindu-se cu o victorie istorica pentru Rapid, care se salveaza in extremis de la retrogradare.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Rapid: Draghia – I. Voicu, Abrudan, Oros, M. Stoica – E. Dica – Al. Ionita II, Al. Coman, V. Negru, Ciolacu – Pancu

Rezerve: Balauru, Ad. Grigore, A. Matei, V. Nicolae, D. Lung, C. Paun, Martin
Antrenor: Marian Rada

Chiajna: Cobrea – v. Cretu, Leca, Melinte, Bucurica – Ispir – M. Neagu, N. Rosu, Purece – D. Florea, Al. Zaharia

Rezerve: Ramniceanu, Wellington, Savin, V. Dima, M. Ionescu, Serediuc, M. Ionita
Antrenor: Ionut Chirila

Arbitru: Alexandru Tudor