FINAL / Astra Giurgiu – NK Domzale 2-0. Giurgiuvenii au facut primul pas important in Europa League

astra-domzaleAstra Giurgiu s-a calificat in turul al doilea preliminar al Ligii Europa, reusind sa invinga NK Domzale cu scorul de 2-0 in returul disputat pe Arena Nationala. Dupa victoria cu 1-0 in Slovenia, giurgiuvenii plecau cu prima sansa la Bucuresti, insa adversarii nu au venit sa faca figuratie si de-a lungul primei reprize nu au fost cu nimic mai prejos fata de „astrali”, ritmul partidei fiind unul extrem de dinamic pana la fluierul primei reprize.
In mitanul secund, „astralii” au intrat mai hotarati pe teren si dupa cinci minute de la reluarea meciului, presiunea giurgiuvenilor a dat roade. Centrarea lui Matel a fost respinsa in propria-i plasa de portarul Vidmar, ceea ce a turnat plumb in ghetele slovenilor.

Elevii lui Daniel Isaila au continuat sa ia cu asalt poarta lui Vidmar, iar in minutul 62 Budescu i-a pasat excelent lui Bukari, care nu i-a iertat pe adversari din 3 metri.

Dupa marcarea golului doi meciul si-a pierdut treptat din ritm, insa Astra a cautat golul cu numarul trei pana in ultimele secunde ale meciului, Fatai unul dintre cei mai periculosi jucatori ai infruntarii, trecand pe langa gol in numeroase situatii.

In turul al doilea al preliminariilor, Astra Giurgiu va intalni formatia cipriota Omonia Nicosia.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Astra (4-3-3): Lung jr. – Matel, Youssef, Mureşan, Morais – Takayuki, Bukari, Yahaya – Enache, Fatai, Budescu

Domzale (4-3-3): Vidmar – Kous, Skubic, Dobrovoljc, Janza – D. Bozovic, Stankovic, Majer – G. Vuk, S. Vuk, Gabric