Atletism / Mondialele de juniori II. Florentina Marincu, in finala de triplusalt, cu cel mai bun rezultat!

marincu-zborFlorentina Marincu continua lupta pentru o medalie mondiala la triplusalt la competitia care se desfasoara in aceste zile la Donetk. Ea a obtinut cel mai bun rezultat din calificari, 13,69 metri din prima incercare, urmata de chinezoaica Rong Wang, 13,21 si frantuzoaica Marie Josee Ebwea Bille, 12,98. Cealalta grupa a fost castigata de Kiturah Orji-SUA, 13,43, secondata de Nubia Soares-Brazilia, 13,25 si Benedetta Cuneo-Italia, 13,19. Ele sunt favorite la medalii in finala de maine seara. Lenuta Burueana, prima prezenta romaneasca intr-o finala, a ocupat aseara locul 11 la disc, cu 42,82, din a doua incercare.

A castigat chinezoaica Yuchen Xie, 56,34, record al competitiei, urmata de germana Claudine Vita, 52,59 si de conationala Liang Xinyun, 51,50, ambele cu recorduri personale. Burueana a concurat azi dimineata la greutate, obtinand 15,36, ratand pentru 44 centimetri prezenta in ultimul act.

Trei dintre atletii nostri au ratat de putin prezentele in faza urmatoare: Adrian Chirita, la 400 garduri, 54,96, pentru 31 sutimi de secunda, desi a fost al patrulea in seria sa, Sebastian Ursachi, la 800 metri,`1:54,11, pentru 1,12 secunde si Loredana Almasan, la 400 garduri, 1:03,02, pentru 1,28 secunde!

Primul campion al acestei editii cu numarul 8 a campionatelor lumii rezervate juniorilor mici a fost germanul Patrick Muller, 22,02 la greutate, record personal, urmat de conationalul Henning Prufer, 21,94 si de egipteanul Mohamed Magdi Hamza, 20,58.