FINAL / Steaua Bucuresti – Petrolul Ploiesti 3-0. Campionii au reusit eventul si ridica a sasea Supercupa din istoria clubului!

supercupaSteaua a castigat cea de a sasea Supercupa din istoria clubului, dupa un meci care nu si-a pierdut ritmul nicio secunda. Desi dupa primul fluier al serii, Petrolul a fost echipa care a fost mai eficienta in constructia atacurilor, treptat campionii si-au impus cuvantul, invingand la scor de neprezentare echipa „lupilor-galbeni”.

Scorul a fost deschis de Nikolic, in minutul 21, dupa o pasa excelenta servita de Tanase. Adevarata lovitura pentru Petrolul a venit insa 7 minute mai tarziu, cand Manasse a fost eliminat pentru al doilea cartonas galben, facand adversarilor cadou un penalty.

Bourceanu a ratat executia de la „punctul cu var”, dar s-a revansat fata de suporteri in minutul 32, cand i-a centrat perfect pui Szukala, marcatorul golului doi.

Zece minute mai tarziu, Pintilii si-a trecut si el numele pe tabela de marcaj, dupa o pasa superba venita de la Georgievski.

Desi repriza secunda nu a fost cu nimic mai prejos decat prima, tabela de marcaj a inghetat la scorul de 3-0.

De mentionat ca italianul Federico Piovaccari a debutat pentru „ros-albastri” in repriza secunda a meciului, evoluatia lui fiind una stearsa, cu exceptia ratarii imense din minutul 78, cand a ratat singur cu Pecanha. Portarul Petrolului a facut un meci mare pe Arena Nationala, reusind si in prima repriza sa isi salveze echipa din postura de singur cu atacantul advers, cand Iancu a ratat ocazia de a deschide scorul.