FINAL / Dinamo – Oldham Athletic 2-2. Remiza muncita de „cainii” lui Multescu, care au cunoscut „gustul” egalului

Multescu-reunire-DinamoDinamo a obinut prima repriza in Anglia, incheiind meciul cu Oldham Athletic la scorul de 2-2. Asa cum arata si scorul partida a fost una extrem de stransa presarata cu numeroase ocazii de o parte si de alta a terenului.

Scorul a fost deschis de englezi in urma unui fault comis in careu de Balgradean. Penalty-ul a fost transformat in minutul 19 de Baxter cu o scarita care l-a umilit pe portarul „cainilor”.

Zece minute mai tarziu, Rus suteaza imparabil catre poarta englezilor si restabileste egalitatea, stabilind si scorul la pauza.

In repriza secunda tonul golurilor a fost dat de Alexe, care, in minutul 60, a interceptat o minge expediata de portarul Thompson, l-a driblat si apoi, din unghi mort, a sutat cu o precizie de invidiat in poarta ramasa goala.

Avantajul „alb-rosilor” nu a durat mult. Opt minute mai tarziu a venit randul englezilor sa inscrie cu o executie imparabila, McDonald lasandu-l pe Naumovski, intrat la pauza, fara reactie.

Ritmul meciului a continuat sa fie unul sustinut pana la fluierul final, dar tabela de marcaj a „inghetat” la scorul de 2-2.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Echipa de start a lui Dinamo: Balgradean – Fai, D. Grigore, Asanovici, Nica -€“ C. Matei, Rus, Curtean, Rotariu -€“ Danciulescu, Alexe.