Lupte / Primele medalii, argint si bronz, la Europenele de juniori din Macedonia

lupteLa incheierea turneului de greco-romane, care a deschis programul Europenelor de lupte pentru juniori de la Skopje-Macedonia, reprezentantii nostri au adunat doua medalii, un argint si un bronz, o clasare pe locul 5 si una pe 7. Bilant apreciat ca pozitiv de secretarul general Vasile Andrei, dublu medaliat olimpic, prezent la competitie, alaturi de sportivi si tehnicieni. Dorin Parvan a pierdut la puncte finala categoriei 84 kilograme cu germanul Denis Kudla, intrand in posesia medaliei de argint. Pana la acest meci, romanul a dispus pe armeanul Eduard Mikaelian, cu 2-0, la puncte, pe turcul Goktas Dogan, 3-2, azerul Orhan Nuriev, prin tus si francezul Samba Diong, cu 1-0.

La 120 kilograme, Tiberiu Barbazan a cucerit bronzul, dupa ce a trecut in recalificari de slovacul David Cech, scor 11-4 si de belarusul Heorhi Chuhasvili, cu 3-0. Titlul i-a revenit georgianului Iakobi Kajaia, care l-a invins in meciul decisiv pe lituanianul Mantas Knistaustas. Andrei Dudau-55 kilograme a pierdut medalia de bronz in disputa cu belarusul
Yahor Beliak, 1-3 la puncte, dupa ce-l invinsese pe grecul Constantinos Agkafandis. Partida pentru locurile 1-2 dintre Sakit Quliev-Azerbaidjan si moldoveanul Alexandru Biciu a fost castigata de azer.

Destul de bine a concurat si Mihai Mihut la 60 kilograme, care, dupa doua victorii la letonul Arunas Jurkjans si la turcul Basar Enes, a pierdut in fata georgianului Kvicha Tchitava, la superioritate, ocupand locul 7. Cel mai puternic dintre cei 22 de sportivi inscrisi a fost rusul Artur Suleimanov.

Ceilalti campioni: Evgen Udynski-Ucraina, 50, Mateusz Bernatek-Polonia, 66, Karapet Chalyan-Armenia, 74, Musa Evloev-Rusia, 96.

Urmeaza competitia feminina, unde vor intra pe saltele Tabita Dobre-44, Andreea Pelianca-51,Laura Gavriliuc-67 (bronz european), apoi Alina Vuc-48 (bronz european si mondial), Simona Pricob-55 (bronz continental), Incze Krista-63 (argint european) si Denisa Macovei-73 (bronz european). Competitia se va incheia cu concursul de lupte libere masculin.