Bartoli – Lisicki, finala feminina de la Wimbledon! Cele doua jucatoare pot castiga in premiera trofeul londonez

lisisckiTurneul de la Wimbledon si-a stabilit finala feminina. Frantuzoaica Marion Bartoli o va intalni in ultimul act pe Sabine Lisicki, din Germania.

Bartoli, numarul 15 WTA, a trecut in semifinale de belgianca Kirsten Flipkens. Frantuzoaica a castigat primul set, cu 6-1, dupa doar 27 de minute. Flipkens a avut nevoie de intrarea medicului in setul secund, resimtind dureri la genunchiul stang. Aceasta a strans din dinti si a reusit sa incheie partida, dar pierzand si setul secund cu 6-2.

Germanca Sabine Liscki a confirmat calculele hartiei, care o dadeau favorita in intalnirea cu Agnieszka Radwanska si cgiar o dadeau principala favorita la cucerirea trofeului inaintea semifinalelor. Cele doua jucatoare au oferit un meci extrem de echilibrat. Primul set i-a revenit germancei, care a castigat cu 6-4. Mult mai bine a jucat poloneza in setul secund, pe care l-a castigat cu 6-2. Setul decisiv a fost extrem de disputat, iar germanca a reusit sa si-l adjudece cu 9-7, obtinand astfel si calificarea in ultimul act.