Turul Frantei / Marti, o noua etapa de vis: contratimpul pe echipe! Omega Pharma-Quick Step si Sky Procycling, favorite.

Sky-Team-ciclismEtapa a patra programeaza un contratimp pe echipe pe o distanta de 25 de kilometri in jurul orasului Nisa. Rutierii vor alerga, timp de o jumatate de ora, pe celebra „Promenade des Anglais” cu viteze de peste 50 km/h. Este primul test adevarat pentru favoritii tricoului galben, Chris Froome, Alberto Contador, Joaquim Rodriguez, Cadel Evans si Alejandro Valverde!

Etapa va incepe la ora 16:15, iar startul se va da in ordinea inversa a clasamentului general pe echipe, fiecare echipa urmand sa plece la o distanta de patru minute pentru a evita depasirile. Prima formatie care va pleca va fi Argos-Shimano, ultima RadioShack-Leopard, una dintre favorite.

Traseul este plat, astfel ca diferente mari nu vor exista intre echipe, acestea urmand a fi, cel mai probabil, limitate la cateva zeci de secunde. Nici specatorii neutri nu vor fi uitati, iar organizatorii le-au pregatit cateva imagini de vis, Nisa fiind una dintre cele mai vizitate destinatii turistice ale Frantei.

traseu-Nisa-turul-franteiLa final, timpul fiecarei formatii va fi dat de cel de-al cincilea rutier care termina cursa. Astfel, daca o formatie merge tare si isi pierde pe drum cinci rutieri, timpul formatiei va ramane tot cel reusit de al cincilea rutier. Aceasta regula a organizatorilor ii obliga pe rutieri sa adopte o tactica relativ defensiva, pentru a nu risca un esec. Totodată, rutierii care vor ramane in spate vor primi timp separat fata de restul echipei.

Cu exceptia Astanei, care nu-l mai are pe Andrei Kasecikin, accidentat si Cofidis, care l-a pierdut pe Yohann Bagot, fiecare echipa are 9 rutieri in lot. Sky Procycling pare sa fie favorita principala, echipa britanica impunandu-se in contratimpul din Turul Italiei, dar si ea are absente de marca printre care Bradley Wiggins, castigatorul editiei de anul trecut.

Astana-turul-ItalieiIn cazul in care Sky nu se va putea bate pentru victoria din aceasta etapa, alte trei-patru echipe vor lupta pentru primul loc: Omega Pharma-Quick Step (Belgia), cu Terpstra, Chavanel si, mai ales, Tony Martin, campion mondial la contratimp, Garmin-Sharp (USA), echipa care a fost intotdeauna o formatie care a terminat pe podium in contratimpurile pe echipe, Astana Pro Team (Kazakhstan), Katusha (Rusia) sau Lampre (Italya).

Echipele su rutierii care participa in aceasta editie a Turului Frantei:

Sky Procycling
1 Christopher Froome (GBr)
2 Edvald Boasson Hagen (Nor)
3 Peter Kennaugh (GBr)
4 Vasil Kiryienka (Blr)
5 David Lopez Garcia (Spa)
6 Richie Porte (Aus)
7 Kanstantsin Siutsou (Blr)
8 Ian Stannard (GBr)
9 Geraint Thomas (GBr)

Cannondale
11 Peter Sagan (Svk)
12 Maciej Bodnar (Pol)
13 Alessandro De Marchi (Ita)
14 Edward King (USA)
15 Kristijan Koren (Slo)
16 Alan Marangoni (Ita)
17 Moreno Moser (Ita)
18 Fabio Sabatini (Ita)
19 Brian Vandborg (Den)

Lotto Belisol
21 Jurgen Van Den Broeck (Bel)
22 Lars Ytting Bak (Den)
23 Bart De Clercq (Bel)
24 Andre Greipel (Ger)
25 Adam Hansen (Aus)
26 Gregory Henderson (NZl)
27 Jurgen Roelandts (Bel)
28 Marcel Sieberg (Ger)
29 Frederik Willems (Bel)

BMC Racing Team
31 Cadel Evans (Aus)
32 Brent Bookwalter (USA)
33 Marcus Burghardt (Ger)
34 Philippe Gilbert (Bel)
35 Amaël Moinard (Fra)
36 Steve Morabito (Swi)
37 Manuel Quinziato (Ita)
38 Michael Schär (Swi)
39 Tejay van Garderen (USA)

RadioShack Leopard
41 Andy Schleck (Lux)
42 Jan Bakelants (Bel)
43 Laurent Didier (Lux)
44 Tony Gallopin (Fra)
45 Markel Irizar Aranburu (Spa)
46 Andreas Klöden (Ger)
47 Maxime Monfort (Bel)
48 Jens Voigt (Ger)
49 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa)

Team Europcar
51 Pierre Rolland (Fra)
52 Yukiya Arashiro (Jpn)
53 Jerome Cousin (Fra)
54 Cyril Gautier (Fra)
55 Yohann Gène (Fra)
56 Davide Malacarne (Ita)
57 Kevin Reza (Fra)
58 David Veilleux (Can)
59 Thomas Voeckler (Fra)

Astana Pro Team
61 Janez Brajkovic (Slo)
62 Assan Bazayev (Kaz)
63 Jakob Fuglsang (Den)
64 Enrico Gasparotto (Ita)
65 Francesco Gavazzi (Ita)
66 Andrey Kashechkin (Kaz)
67 Fredrik Kessiakoff (Swe)
68 Alexey Lutsenko (Kaz)
69 Dmitriy Muravyev (Kaz)

FDJ
71 Thibaut Pinot (Fra)
72 William Bonnet (Fra)
73 Nacer Bouhanni (Fra)
74 Pierrick Fédrigo (Fra)
75 Murilo Antonio Fischer (Bra)
76 Alexandre Geniez (Fra)
77 Arnold Jeannesson (Fra)
78 Jérémy Roy (Fra)
79 Arthur Vichot (Fra)

AG2R La Mondiale
81 Jean-Christophe Peraud (Fra)
82 Romain Bardet (Fra)
83 Maxime Bouet (Fra)
84 Samuel Dumoulin (Fra)
85 Hubert Dupont (Fra)
86 John Gadret (Fra)
87 Blel Kadri (Fra)
88 Sébastien Minard (Fra)
89 Christophe Riblon (Fra)

Team Saxo-Tinkoff
91 Alberto Contador Velasco (Spa)
92 Daniele Bennati (Ita)
93 Jesus Hernandez Blazquez (Spa)
94 Roman Kreuziger (Cze)
95 Benjamin Noval Gonzalez (Spa)
96 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por)
97 Nicolas Roche (Irl)
98 Michael Rogers (Aus)
99 Matteo Tosatto (Ita)

Team Katusha
101 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa)
102 Pavel Brutt (Rus)
103 Alexander Kristoff (Nor)
104 Aliaksandr Kuchynski (Blr)
105 Alberto Losada Alguacil (Spa)
106 Daniel Moreno Fernandez (Spa)
107 Gatis Smukulis (Lat)
108 Yury Trofimov (Rus)
109 Eduard Vorganov (Rus)

Euskaltel Euskadi
111 Igor Anton Hernandez (Spa)
112 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa)
113 Gorka Izagirre Insausti (Spa)
114 Jon Izaguirre Insausti (Spa)
115 Juan Jose Lobato (Spa)
116 Mikel Nieve Ituralde (Spa)
117 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa)
118 Ruben Perez Moreno (Spa)
119 Romain Sicard (Fra)

Movistar Team
121 Alejandro Valverde Belmonte (Spa)
122 Andrei Amador Bipkazacova (Crc)
123 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa)
124 Rui Alberto Faria da Costa (Por)
125 Imanol Erviti Ollo (Spa)
126 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa)
127 Ruben Plaza Molina (Spa)
128 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col)
129 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa)

Cofidis, Solutions Credits
131 Rein Taaramae (Est)
132 Yoann Bagot (Fra)
133 Jérôme Coppel (Fra)
134 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa)
135 Christophe Le Mevel (Fra)
136 Guillaume Levarlet (Fra)
137 Luis Angel Mate Mardones (Spa)
138 Rudy Molard (Fra)
139 Daniel Navarro Garcia (Spa)

Lampre-Merida
141 Damiano Cunego (Ita)
142 Matteo Bono (Ita)
143 Davide Cimolai (Ita)
144 Elia Favilli (Ita)
145 Roberto Ferrari (Ita)
146 Adriano Malori (Ita)
147 Manuele Mori (Ita)
148 Przemyslaw Niemiec (Pol)
149 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col)

Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
151 Mark Cavendish (GBr)
152 Sylvain Chavanel (Fra)
153 Michal Kwiatkowski (Pol)
154 Tony Martin (Ger)
155 Jérôme Pineau (Fra)
156 Gert Steegmans (Bel)
157 Niki Terpstra (Ned)
158 Matteo Trentin (Ita)
159 Peter Velits (Svk)

Belkin Procycling Team
161 Lars Boom (Ned)
162 Robert Gesink (Ned)
163 Tom Leezer (Ned)
164 Bauke Mollema (Ned)
165 Lars Petter Nordhaug (Nor)
166 Bram Tankink (Ned)
167 Laurens ten Dam (Ned)
168 Sep Vanmarcke (Bel)
169 Maarten Wijnants (Bel)

Garmin Sharp
171 Ryder Hesjedal (Can)
172 Jack Bauer (NZl)
173 Thomas Danielson (USA)
174 Rohan Dennis (Aus)
175 Daniel Martin (Irl)
176 David Millar (GBr)
177 Ramunas Navardauskas (Ltu)
178 Andrew Talansky (USA)
179 Christian Vande Velde (USA)

Orica GreenEdge
181 Simon Gerrans (Aus)
182 Michael Albasini (Swi)
183 Simon Clarke (Aus)
184 Matthew Harley Goss (Aus)
185 Daryl Impey (RSA)
186 Brett Lancaster (Aus)
187 Cameron Meyer (Aus)
188 Stuart O’Grady (Aus)
189 Svein Tuft (Can)

Team Argos-Shimano
191 John Degenkolb (Ger)
192 Roy Curvers (Ned)
193 Koen de Kort (Ned)
194 Tom Dumoulin (Ned)
195 Johannes Fröhlinger (Ger)
196 Simon Geschke (Ger)
197 Marcel Kittel (Ger)
198 Albert Timmer (Ned)
199 Tom Veelers (Ned)

Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
201 Wout Poels (Ned)
202 Kris Boeckmans (Bel)
203 Thomas De Gendt (Bel)
204 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa)
205 Johnny Hoogerland (Ned)
206 Sergey Lagutin (Uzb)
207 Boy van Poppel (Ned)
208 Danny Van Poppel (Ned)
209 Lieuwe Westra (Ned)

Sojasun
211 Brice Feillu (Fra)
212 Anthony Delaplace (Fra)
213 Julien El Farès (Fra)
214 Jonathan Hivert (Fra)
215 Cyril Lemoine (Fra)
216 Jean-Marc Marino (Fra)
217 Maxime Méderel (Fra)
218 Julien Simon (Fra)
219 Alexis Vuillermoz (Fra)

Etichetat cu: , , , ,
Postat în DIVERSE

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401818
2FCSB381824
3CS U Craiova361811
4FC Botosani32189
5FC Viitorul301812
6Astra Giurgiu28187
7Dinamo Bucuresti24183
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2118-3
11Concordia Chiajna1718-5
12OSK Sf Gheorghe1218-20
13Gaz Metan Medias1118-23
14Juventus Bucuresti918-20