Cupa Confederatiilor / Brazilia nu a dat nicio sansa Spaniei in finala si a castigat al treilea trofeu consecutiv

brazilia-confederatiiBrazilia a spulberat Spania in finala Cupei Confederatiilor. Formatia Carioca a avut nevoie de doar doua minute pentru a inscrie in poarta lui Casillas, cand Fred a profitat de greseala fundasilor iberici si a reusit al optulea gol in zece meciuri la nationala. Tot brazilienii au fost cei care au ratat marile ocazii ale primei reprize, prin Oscar (8), Paulinho (15) si acelasi Fred (40). Spaniolii nu au mai scapat in minutul 44, cand Neymar a demonstrat ca merita cele 55 de milioane de euro platite de Barcelona, reusind sa inscrie cu un sut la coltul scurt . Superioritatea Braziliei pe „Maracana” a fost demonstrata si de posesia superioara a trupei lui Scolari in prima repriza, care a tinut mingea 56% din timpul de joc.

Repriza a doua a partidei a inceput la fel ca prima, Fred reusind „ddubla” si ducand scorul la 3-0, dupa doar 3 minute de la reluare. Spania a avut o tresarire de orgoliu in minutul 52, cand Jesus Navas a fost faultat in careu, dar Ramos nu a reusit sa transforme lovitura de pedeapsa. Pique a fost eliminat, insa rezultatul a ramas neschimbat, desi pe final ambele formatii s-au jucat cu ocaziile.

Este cel de-al treilea trofeu consecutiv in Cupa Confederatiilor pentru Brazilia, si al patrulea in istorie, la cele sase editii desfasurate pana acum. Pe locul al treilea a incheiat Italia, care a trecut in finala mica de Uruguay, dupa loviturile de departajare.

Sursa foto: espnfc.com