Turcia si Franta completeaza tabloul semifinalelor Europenelor feminine

euro-baschetDaca echipa Turciei s-a calificat destul de lejer in penultimul act al ntrecerilor continentale, nationala tarii gazda, Franta, s-a chinuit pentru a trece de Suedia, in ultimele doua minute. Turcia a invins Belarus cu 55-41, dupa ce la pauza conducea cu 31-18, principalele marcatoare fiind Ivegin, 13 puncte, respectiv Snytsina, 21 p. Suedia a fost aproape de o mare surpriza, conducand ostilitatile in majoritatea timpului, dar a pierdut pana la urma la doua cosuri, 83-87 (39-38).

Eroina meciului a fost frantuzoiaca Dumerc, autoare a 16 puncte, dintre care doua cosuri de 3, o recuperare sub panoul adversarelor si provocarea eliminarii suedezei Arnhold, pentru cinci greseli personale, toate in ultimul minut si 50 de secunde! Cosgetera partidei, suedeza Frida Eldebrink, a avut 21 de reusite.

Semifinalele se vor desfasura astazi: Spania-Serbia si Turcia-Franta.

Sursa foto: eurobasketwomen2013.com