Wimbledon / Simona Halep a pus punct dupa 11 meciuri fara infrangere! Cadantu, eliminata si ea de catre o jucatoare in varsta de 42 de ani!

wimbledon-logoSimona Halep si Alexandra Cadantu au fost eliminate, joi, in turul doi al turneului de la Wimbledon. Halep a fost invinsa in trei seturi, scor 2-6, 6-1, 0-6, de chinezoaica Na Li. Astfel, seria de 11 victorii consecutive a sportivei noastre s-a oprit la Londra.

De partea cealalta, Alexandra Cadantu a pierdut in doua seturi, scor 4-6, 5-7, in fata japonezei Kimiko Date-Krumm!
Halep a acuzat dureri la spate si a cerut ajutorul fizioterapeutului, dupa ce a pierdut primul set cu 2-6. Constanteanca a reusit sa revina, insa la 3-0, in setul doi, a cerut din nou ajutorul fizioterapeutului si inca odata la 5-0. Setul doi a fost adjudecat cu 6-1, dar in decisiv nu a putut sa tina ritmul, iar chinezoaica s-a impus lejer.

Pentru prezenta in turul doi, cele doua tenismene s-au ales cu cate 100 de puncte in clasamentulATP si cu cate 32 de mii de lire sterline.

Romania ramane, astfel, fara nicio reprezentanta in proba de simplu de la Wimbledon