Stanley Cup / Blachawcks castiga meciul decisiv in fieful lui Bruins

stanley-finalEchipa Chicago Blachawcks a cucerit pentru a doua oara trofeul, dupa cel din 2010, de data asta in confruntarea cu Boston Bruins. A fost 3-2 in meciul decisiv disputat la Boston si 4-2 la general. Gazdele au deschis scorul in minutul 7,11, prin Chris Kelly, oaspetii au egalat prin Jonathan Toews in minutul 13,24 al reprizei secunde, luand apoi conducerea dupa golul lui Milan Lucic, din minutul 52. Bryan Bickell a restabilit egalitatea in minutul 58,44, iar David Bolland a punctat pentru 3-2 in minutul 59,01.

Patrick Kane a fost declarat MVP-ul play-off-ului cu 19 puncte (noua goluri, zece pase decisive), devenind al patrulea hocheist american care castiga trofeul Conn Smyts. Capitanul echipei, Jonathan Toews, a primit Stanley Cup.

Chicago Blackhawks a castigat Conferinta de Vest a NHL, cu 36 de victorii din 48 de meciuri, in timp ce Boston Bruins a ocupat locul 4 in cea de Est, cu 28 de succese.

In finala s-au inregistrat scorurile: 4-3, 1-2, 0-2, 6-5, dupa prelungiri, 3-1 si 3-2.

Sursa foto: latinospost.com