Petrolul si Pandurii vor astepta desfasurarea primului tur preliminar ca sa afle cine vor fi adversarele lor in Europa. Astra Giurgiu se va lupta in primul tur cu slovenii de la NK Domzale

tragere-la-sorti-europa-leagueS-au tras la sorti meciurile din tururile 1 si 2 preliminare ale Ligii Europa. In primul tur preliminar, Astra Ploiesti va juca impotriva formatiei slovene,  NK  Domzale. Extragerile pentru turul 2 preliminar au stabilit ca Pandurii vor juca impotriva castigatoarei „dublei” dintre Bala Town si Levadia Tallin, in timp ce Petrolul va infrunta echipa mai buna dintre Vikingur si Inter Turku.

 

 

 

 Vezi meciurile din turul 2 preliminar:

AC Libertas – Fc Flora/ Fk kukesi

Maccabi  Haifa/ Sliema Wanderers’ Khazar Lankaran

Pandurii Tg. Jiu – Bala Town/Levadia Tallin

Petrolul Ploisti – Vikingur/ Inter Turku

FK Crevna Zvezda – IBV / HB Torshavn

FC Chornomoretis – KS Teuta / Dacia Chisinau

Metalurg Skopje/ Qarabag – GKS Piast Gliwcve

 

Hacken – AC Sparta

Dilda Gori – Aalborg

FC Tiraspol / Skonto – Slovan Liberec

Stromsgodset-Devreceni

FC Honka – Lech Poznan

IFK Mariehamn – NK Celje/Tromso

UE Santa Coloma/HSK Zrinjski-FC Astana / N3

 

FC Thun – FC Chikhura/FC Vaduz

NHK Hajduk Split – FK Turnovo/ FK Suduva

Slask Wroclaw – Rudar Pljevlja / FC Mika

HNK Rijeka – Prestatyn Town / Liepajas Metalurgs

Shakhtior Soligorsk – FC Milsami / F91 Dudelange

IFK Goteborg – AS Trencin

Crusaders / Rosenborg – Saint Johnstone
Skoda Xanthi – Fuglafjordur / Linfield

AUK Broughton / FK Ventspils – Jeunesse Esch/ TPS Turku

Drogheda United/Malmo – Hibernian

VMFC Zalgiris/Saint Patrick – FK Teteks / FC Pyunik

Hibernians / Fc Voivodina – Celik Niksic/Budapest Honved

FK Kruoja / Dinamo Minsk – Nk Lokomtiv Zagreb

Trabzonspor – Derry City

 

Vezi meciurile din turul 1 preliminar EL:

Víkingur (FRO) – FC Inter Turku (FIN)
VMFD Žalgiris (LTU) – Saint Patrick’s Athletic FC (IRL)
AUK Broughton FC (WAL) – FK Ventspils (LVA)
JK Trans Narva (EST) – Gefle IF (SWE)
KR (ISL) – Glentoran FC (NIR)

FC Chikhura Sachkhere (GEO) – FC Vaduz (LIE)
FC Milsami Orhei (MDA) – F91 Dudelange (LUX)
FK Metalurg Skopje (MKD) – Qarabağ FK (AZE)
FK Mladost Podgorica (MNE) – Videoton FC (HUN)
FC Flora Tallinn (EST) – FK Kukësi (ALB)

FK Teteks (MKD) – FC Pyunik (ARM)
KS Teuta (ALB) – FC Dacia Chişinău (MDA)
A.C. Libertas (SMR) – FK Sarajevo (BIH)
Sliema Wanderers FC (MLT) – FC Khazar Lankaran (AZE)
PFC Levski Sofia (BUL) – FC Irtysh Pavlodar (KAZ)

Hibernians FC (MLT) – FK Vojvodina (SRB)
FC Astana (KAZ) – N3* (BUL)
UE Santa Coloma (AND) – HŠK Zrinjski Mostar (BIH)
NK Domžale (SVN) – FC Astra Ploieşti (ROU)
FK Rudar Pljevlja (MNE) – FC Mika (ARM)

FC Santa Coloma (AND) – Breidablik (ISL)
Drogheda United FC (IRL) – Malmö FF (SWE)
IFK Mariehamn (FIN) – FC İnter Bakı (AZE)
ÍF Fuglafjørdur (FRO) – Linfield FC (NIR)
Prestatyn Town FC (WAL) – SK Liepājas Metalurgs (LVA)

NK Celje (SVN) – Tromsø IL (NOR)
FC Tiraspol (MDA) – Skonto FC (LVA)
Crusaders FC (NIR) – Rosenborg BK (NOR)
ÍBV (ISL) – HB Tórshavn (FRO)
AS Jeunesse Esch (LUX) – TPS Turku (FIN)

Bala Town FC (WAL) – FC Levadia Tallinn (EST)
FK Kruoja (LTU) – FC Dinamo Minsk (BLR)
SP La Fiorita (SMR) – Valletta FC (MLT)
KF Laçi (ALB) – FC Differdange 03 (LUX)
FC Gandzasar Kapan (ARM) – FC Aktobe (KAZ)

FK Čelik Nikšić (MNE) – Budapest Honvéd FC (HUN)
FC Torpedo Kutaisi (GEO) – MŠK Žilina (SVK)
FK Turnovo (MKD) – FK Sūduva (LTU)

Pandurii, Petrolul si Astra sunt echipele romanesti care calificate in cupele europene, care, luni, vor afla cine sunt adversarele pe care le vor intalni in preliminariile Europa League. Vicecampioana Ligii 1 si castigatoarea Cupei se vor afla in urnele din care vor fi extrase echipele ce vor evolua in turul 2 preliminar, in timp ce echipa giurgiuveana se va numara printre formatiile care vor evolua in primul tur preliminar.

Capi de serie in urnele de la Nyon, toate cele trei echipe vor astepta in jurul orei 14:00 (dupa fusul orar al Romaniei) rezultatul tragerii la sorti, care va fi transmisa in format livetext pe sptfm.ro.
Iata echipele inscrise in primele doua faze preliminarii ale Europa League:

Participantele in turul 1 preliminar:

Rosenborg BK (NOR)
MSK Zilina (SVK)
PFC Levski Sofia (BUL)
PFC CSKA Sofia (BUL)
Videoton FC (HUN)
FK Ventspils (LVA)
Tromso IL (NOR)
FC Aktobe (KAZ)
FC Dinamo Minsk (BLR)
Saint Patrick’s Athletic FC (IRL)
Qarabag FK (AZE)
FK Vojvodina (SRB)
Malmo FF (SWE)
FK Sarajevo (BIH)
FC Astra Ploieşti (ROU)
KR Reykjavík (ISL)
F91 Dudelange (LUX)
FC Inter Turku (FIN)
FC Dacia Chisinau (MDA)
FC Levadia Tallinn (EST)
Linfield FC (NIR)
Budapest Honved FC (HUN)
Valletta FC (MLT)
FC Differdange 03 (LUX)
SK Liepajas Metalurgs (LVA)
Gefle IF (SWE)
FC Pyunik (ARM)
HSK Zrinjski (BIH)
Inter Baki PIK (AZE)
Skonto FC (LVA)
FK Suduva (LTU)
FC Vaduz (LIE)
FC Flora Tallinn (EST)
Xazar Lankaran FK (AZE)
HB Torshavn (FRO)
FK Rudar Pljevlja (MNE)
TPS Turku (FIN)
Breidablik (ISL)
NK DomZale (SVN)
Glentoran FC (NIR)
FK Metalurg Skopje (MKD)
FC Milsami Orhei (MDA)
NK Celje (SVN)
FC Torpedo Kutaisi (GEO)
FK Teteks (MKD)
FC Irtysh Pavlodar (KAZ)
AS Jeunesse Esch (LUX)
Crusaders FC (NIR)
FC Santa Coloma (AND)
FC Chikhura Sachkhere (GEO)
VMFD Zalgiris (LTU)
IFK Mariehamn (FIN)
FC Mika (ARM)
IBV Vestmannaeyjar (ISL)
FK Celik NikSic (MNE)
Sliema Wanderers FC (MLT)
Hibernians FC (MLT)
FC Tiraspol (MDA)
Drogheda United FC (IRL)
JK Trans Narva (EST)
FC Gandzasar (ARM)
FK Kruoja (LTU)
FC Astana (KAZ)
KF Laci (ALB)
KS Teuta (ALB)
Vikingur (FRO)
FK Mladost Podgorica (MNE)
FK Turnovo (MKD)
UE Santa Coloma (AND)
FK Kukesi (ALB)
IF Fuglafjordur (FRO)
Bala Town FC (WAL)
Broughton FC (WAL)
Prestatyn Town FC (WAL)
SP La Fiorita (SMR)
AC Libertas (SMR)

Participantele in turul 2 preliminar:

FC Rubin Kazan (RUS)
R. Standard de Liege (BEL)
Hapoel Tel-Aviv FC (ISR)
AC Sparta Praha (CZE)
KKS Lech Poznan (POL)
Trabzonspor AS (TUR)
Aalborg BK (DEN)
Anorthosis Famagusta FC (CYP)
FC Utrecht (NED)
Maccabi Haifa FC (ISR)
SK Sturm Graz (AUT)
AC Omonia (CYP)
FC Chornomorets Odesa (UKR)
Debreceni VSC (HUN)
HNK Hajduk Split (CRO)
FK Crvena zvezda (SRB)
FC Slovan Liberec (CZE)
FC Thun (SUI)
WKS Slask Wroclaw (POL)
Xanthi FC (GRE)
FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)
IFK Goteborg (SWE)
HNK Rijeka (CRO)
FC Minsk (BLR)
FC Petrolul Ploieşti (ROU)
CS Pandurii Targu Jiu (ROU)
FK Senica (SVK)
GKS Piast Gliwice (POL)
BK Hacken (SWE)
Hibernian FC (SCO)
NK Lokomotiva Zagreb (CRO)
Stromsgodset IF (NOR)
FC Honka Espoo (FIN)
NK Olimpija Ljubljana (SVN)
Saint Johnstone FC (SCO)
PFC Beroe Stara Zagora (BUL)
FC Dila Gori (GEO)
NK Siroki Brijeg (BIH)
FK Jagodina (SRB)
FK AS Trencin (SVK)
IL Hodd (NOR)
Derry City FC (IRL)

Etichetat cu: , , , , , , , ,
Postat în Liga Europa

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401818
2FCSB381824
3CS U Craiova361811
4FC Botosani32189
5FC Viitorul301812
6Astra Giurgiu28187
7Dinamo Bucuresti24183
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2118-3
11Concordia Chiajna1718-5
12OSK Sf Gheorghe1218-20
13Gaz Metan Medias1118-23
14Juventus Bucuresti918-20