Cupa Confederatiilor / Brazilia evita Spania, in semifinale, invingand Italia! Mexicanii au plecat acasa dupa ce au invins Japonia. Vezi VIDEO un alt gol de poveste marcat de Neymar!

Brazilia-bate-Italia-4-2

Sambata seara, pe Arena Fonte Nova, din Salvador, in fata a peste 50 000 de spectatori, Brazilia a facut din nou spectacol, de data asta in fata Italiei, in ultimul meci din grupa A la Cupa Confederatiilor.
Scorul a fost deschis de Dante, chiar inainte de pauza (’45), iar Giaccherini a egalat la sase minute de la reluare, dintr-o pasa fabuloasa a lui Balotelli.

A fost momentul cand Neymar si-a intrat in rol cu cateva actiuni in stilul lui Cristiano Ronaldo, iar in minutul 55, a executat o lovitura libera din afara careului, balonul oprinduse in vinclul portii lui Buffon.

In minutul 66, Fred, servit magistral de Marcelo, a patruns si a facut 3-1. Chiellini a redus din diferenta, in minutul 71, dupa ce in aceeasi faza arbitrul dictase penalty! Asa cum s-a intamplat si in precedentele doua meciuri cu Japonia si Mexic, brazilienii au mai punctat odata in ultimele minute, prin Fred, care reusea „dubla”, in minutul 89. Dupa acest rezultat, Brazilia a castigat grupa cu 9 puncte si 9 goluri marcate, evitand astfel ocupanta primului loc din grupa B, Spania, in semifinale!

Astfel, in semifinale, italienii vor juca impotriva Spaniei, intr-o reeditare a finalei Euro 2012, iar Brazilia va astepta meciul de diminica seara, dintre Nigeria si Uruguay, pentru a vedea cu cina va juca. Partidele din semifinale se vor disputa la 26 si 27 iunie, iar finala la 30 iunie.

In cel de-al doilea meci al grupei, meci fara nicio miza, doar de palmares, Mexic a trecut de Japonia, reusind prima victorie din acest turneu, scor 2-1, printr-o „dubla” a lui Chicharito, atacantul lui Manchester United. Pentru japonezi, Okazaki a redus din diferenta, dar a fost prea tarziu, iar Japonia paraseste si ea competitia fara sa cunoasca gustul victoriei.