Blachhawks preia din nou conducerea in finala Stanley Cup

nhl-chicago-blackhawks-boston-bruinsChicago Blachawks si-a satisfacut suporterii, dupa victoria cu 3-1 din al cincilea meci al finalei Stanley Cup cu Boston Bruins, ducand scorul general la 3-2. Desi n-au marcat niciun gol, se poate spune ca jucatorii canadieni au contribuit decisiv la acest succes. Americanul Patrick Kane a modificat tabela de doua ori, in minutele 17,27 si 25,13, fructificand asisturile suedezului Johnny Oduya si canadianului Jonathan Toews, respectiv ale lui Danny Bickell si Toews, din tara frunzei de artar.

Slovacul Zdeno Chara a redus handicapul in minutul 3,40 al ultimei reprize, dupa asistul cehului David Strejci, iar canadianul naturalizat Milan Lucic a stabilit rezultatul partidei cu 14 secunde inainte de final, in urma pasei decisive primite de la cehul Michael Frolik. S-a evidentiat si portarul echipei castigatoare Corey Crawford, care a aparat 24 de suturi, din 25!

Urmeaza meciul cu numarul 6, in nopatea de luni spre marti, la Boston, iar speculatiile au inceput sa apara, indeosebi de la jurnalisti din acest oras. Care noteaza ca, in urma cu doi ani, Bruins a intors rezultatul, de la acelasi scor, impotriva canadienilor de la Vancouver Canucks. Vom vedea daca vor fi de acord hocheistii de la Blackhawks, antrenati de canadianul Joel Quenneville.

Sursa foto: latinospost.com