Atletism / Romania, in cursa pentru accederea in Superliga europeana: locul trei, dupa prima zi de concurs!

nicoleta-grasuDupa prima zi de concurs, in care s-au disputat 21 de probe, din cele 40 aflate in program, in clasamentul provizoriu al Campionatului European de atletism pe echipe – Liga 1, Romania a terminat pe locul al treilea, cu 163 puncte, dupa Cehia – 195 puncte si Suedia – 163,5 puncte!

Pe locurile urmatoare s-au clasat Portugalia (148,5 puncte), Olanda (146,5 puncte), Irlanda (139 puncte), Finlanda (130 puncte), Bulgaria (114 puncte), Belgia (112,5 puncte), Ungaria (109 puncte), Estonia (108 puncte) si Elvetia (102 puncte)

Totul se disputa pentru calificarea in Superliga Campionatului european pe echipe, competitie care da masura valorii de ansamblu atletismului dintr-o tara, unde se califica primele 3 clasate la Dublin.

Iata care au fost clasarile atletilor nostri: disc – 1 – Nicoleta Grasu (58,36 m); 800 m – 1 – Mirela Lavric (2:03,44); saritura in inaltime – 2 – Mihai Donisan (2,20 m); 400 mg – 2 – Angela Morosanu (56,67); 1500 m – 2- Ioan Zaizan (3:46,33); 400 m – 2 – Adelina Pastor (52,64); sulita – 2 – Eliza Toader (55,89 m); 5000 m – 3 – Alexandru Soare(14:11,85); 100 m – 4 – Andreea Ogazeanu (11,96), triplusalt – 4 – Cristina Bujin (13,14 m), lungime – 5 – Vasile Adrian (7,67 m); 3000 m obs – 5 – Ancuta Bobocel (9:56,94); 4X100 m masculin – 6 -(Ceici/Madaras/Bobos/Teofilescu); 4X100 m feminin – 7 – (Ogazeanu/Rosianu/Marincu/Panainte); ciocan – 8 – Cosmin Sorescu (62,14 m); greutate – 8 – Andrei Gag (17,11 m); 400 m – 9 – Sorin Vatamanu (46,53); 3000 m – 9 – Cristiana Frumuz (9:41,65); 400 mg – 10 – Attlia Nagy (53,53); prajina – 10 – Lavinia Scurtu (3,30 m); 100 m – 10 – Paul Ceici (11,07).

Duminica, in ultima zi a concursului, sunt programate celelalte 19 probe inscrise in programul intrecerilor de pe stadionul Morton, din Dublin: ciocan – Bianca Perie, greutate – Anca Heltne, lungime – Cornelia Deiac, 110 mg – Cornel Bananau, disc – Sergiu Ursu, prăjina – Bogdan Popa, 200 m – Angela Morosanu, inaltime – Daniela Stanciu, 800 m – Cristian Vorovenci, 100 mg – Anamaria Nesteriuc, 3000 m – Adrian Trifan, 200 m – Vasile Bobos, 1500 m – Ioana Doaga, triplusalt – Marian Oprea, 5000 m – Roxana Barca, sulita – Toma Pop, 3000 m obs – Alexandru Ghinea, 4X400 m feminin (Pastor/răzor/Lavric/Moroșanu), 4X400 m masculin (Vatamanu/Purce/Baneasu/Teofilescu).

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în Atletism

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj432021
2FCSB402018
3U Craiova 1948352016
4FC Viitorul33203
5Sepsi Sfantu Gheorghe30207
6Astra Giurgiu28205
7Gaz Metan Medias2820-3
8Poli Iasi2720-6
9AFC Hermannstadt2520-1
10FC Botosani2320-5
11Dinamo Bucuresti2220-9
12Dunarea Calarasi1720-9
13Concordia Chiajna1720-18
14FC Voluntari1220-19