FINAL / Steaua – Rubin 0-0. Remiza seaca pentru „ros-albastri” in primul amical al verii. Bourceanu, eliminat in prima repriza

amicalSteaua  a remizat la scor alb cu Rubin Kazan, echipa pe care ar fi intalnit-o in „sferturile” Europa League, daca ar fi trecut de Chelsea. Formatia rusa a semnat marile ocazii ale meciului, dar Steaua nu a facut doar figuratie pe teren, punand in numeroase randuri presiune pe careul advers.

Partida a fost intrerupta de trei ori in prima repriza, din cauza neintelegerilor legate de televizarea infruntarii, detaliu care nu a fost stabilit inainte de inceperea meciului. Apoi, in minutul 25, Bourceanu a fost eliminat dupa al doilea cartonas galben, iar arbitru nu a permis initial inlocuirea jucatorului, desi partida era una de verificare. In cele din urma, la insistentele celor doua echipe si sub presiunea retragerii Stelei de pe teren, Prepelita a intrat in teren in locul capitanului stelist.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

Echipa de start  a  Stelei: Tatarusanu – Georgievski, Chiriches, Szukala, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Popa, Radut, Iancu – Nikolic