Cupa Confederatiilor / Spania a reusit cea mai mare diferenta de scor din istoria competitiei! Uruguay invinge Nigeria, iar sud-americanii pastreaza sanse de calificare in semifinale

Spania-umileste-tahitiFara sa forteze, campioana mondiala si europeana, Spania a invins la scor reprezentativa statului Tahiti, scor 10-0, intr-un meci din grupa B a Cupei Confederatiilor, ibericii reusind noul record in materie de scor din intreaga istorie a competitiei! Precedentul record apartinea Braziliei, in a patra editie, invingand la 1 august 1999 pe Arabia Saudita cu 8-2. Cele mai mari scoruri din istoria echipei Spaniei au fost un 13-0 cu Bulgaria (21 mai 1933) si 12-1 cu Malta (21 decembrie 1983).

Pentru campioana mondiala au marcat David Silva (’31, ’89), Fernando Torres (‘5, ’33, ’57 si ’78), David Villa (’39, ’49, ’64) si Juan Mata (’66).

portar-tahitiDaca in meciul cu Nigeria au reusit sa marcheze un gol, primind sase, de data asta jucatorii din Tahiti n-au mai reusit minunea, dar tot au avut un motiv de bucurie: in minutul 78, dupa ce Torres a ratat un penalty, trimitand balonul in transversala, toti jucatorii impreuna cu suporterii care ii incurajau din tribune s-au manifestat ca si cum ar fi inscris un gol!

spania-saluta-tahitiLa final, emotionat pana la lacrimi de sprijinul primit din partea publicului, portarul celor de la Tahiti a fost imbratisat calduros de goalkeeper-ul spaniol, Pepe Reina. Apoi, campionii lumii au facut coada pentru a da mana cu fiecare adversar. Si ca un ultim gest de senzatie: ibericii au iesit repede de pe teren, pentru ca fotbalistii din Tahiti sa fie aplaudati in picioare de 71.000 de spectatori!

Echipele care au evoluat:

SPANIA: Reina – Azpilicueta, Sergio Ramos (46 Jesus Navas), Raul Albiol, Nacho Monreal – Cazorla (76 Iniesta), Javi Martinez, David Silva – Mata (69 Fabregas), Torres, David Villa
Selectioner: Vicente del Bosque

TAHITI: Roche – Aitamai, Ludivion, Vallar, J. Tehau, Lemaire (73 Vero) – Vahirua, Bourebare (69 L. Tehau), Caroine, Chong Hue – A. Tehau (53 T. Tehau)
Selectioner: Eddy Etaeta

In cel de-al doilea meci al zilei, Uruguay a trecut de Nigeria, scor 2-1, intr-un meci in care Diego Forlan si-a sarbatorit cea de-a 100 prezenta in tricoul nationalei. Scorul a fost deschis de capitanul Diego Logan, in minutul 19, nigerienii egaland prin Obi Mikel, in minutul 37. In minutul 51, Forlan si-a sarbatorit cele 100 de selectii inscriind golul decisiv.

In urma acestui rezultat, ecuatia grupei B nu este rezolvata in intregime. Daca Spania este practic calificata, dupa doua victorii, nu acelasi lucru il putem spune desapre campioana Americii de Sud, dar pastreaza cele mai mari sanse sa-i insoteasca pe iberici in semifinale.

In ultimul meci al acestei grupe, duminica(Recife, de la ora 22,00), Uruguay va juca in compania modestei formatii din Tahiti, in timp ce Nigeria intalneste, la Fortaleza, de la aceeasi ora, Spania.

NIGERIA: Enyeama – Ambrose, Oboabona, Omeruo, Elderson – Ogu (66 Mba), Obi Mikel, Ogude – Oduamadi (45 Babatunde), Brown (73 Akpala), Musa
Selectioner: Stephen Keshi

URUGUAY: Muslera – Godin, Lugano, Caceres – Maxi Pereira, Arevalo Rios, A. Gonzalez, Cr. Rodriguez (87 Alv. Pereira) – Forlan – Suarez (83 Coates), Cavani
Selectioner: Oscar Tabarez