Hochei pe gheata – Cupa Stanley. Blackhawks castiga in prelungiri pe terenul lui Bruins si egaleaza la 2

hocheiAl patrulea meci al confruntarii pentru Cupa Stanley, desfasurat in arena echipei Boston Bruins, s-a incheiat cu scorul de 6-5, dupa prelungiri, in favoarea oaspetilor de la Chicago Blackhawcks, rezultatul la general devenind 2-2. A fost una dintre cele mai palpitante partide din ultima vreme, in care Blackhawcks a condus cu 3-1 si 4-2, Bruins a restabilit egalitatea, iar la ultimul sunet al sirenei din timpul regulamentar tabela de marcaj indica 5-5.

Pe reprize, 1-1, 3-2, 1-2 si apoi 1-0 in overtime. Michal Handzius a inscris primul gol, Rich Beverley a egalat, Jonathan Toews si Patrick Kane au punctat pentru 3-1, Milan Lucic a redus diferenta, Marcus Kruger a marit-o la doua lungimi,iar Patrick Bergeron a marcat de doua ori pentru 4-4. Un alt Patrick, Sharp, a inscris pentru oaspeti, dar ucraineanul naturalizat american, Johnny Boiciuk a egalat pentru ultima oara. Golul victoriei avea sa fie opera lui Brent Seabrock, in minutul 9,51 al prelungirilor, dupa asisturile lui Bryan Bickell si Patrick Kane.

Peste doua zile se va desfasura meciul cu numarul 5, in aceeasi locatie.