Cupa Confederatiilor / Brazilia a facut spectacol si in fata Mexicului! Ploaie de goluri in Italia – Japonia! Vezi VIDEO

neymar-braziliaTara gazda a competitiei, Brazilia a invins si in al doilea meci disputat de data asta in fata Mexicanilor, scor 2-0, si tot Neymar a deschis scorul! O centrare deviata a ajuns la Neymar, care din 9-10 metri a inscris cu mult sange rece, din vole, fara vreo sansa pentru portarul mexicanilor.

Ocaziile la ambele porti nu au lipsit, dar golul urmator a venit abia in final, cand acelasi Neymar a ridiculizat banda stanga a mecicanilor si a pasat decisiv la Jo, care a inchis tabela ca si in meciul cu Japonia.

In celalalt meci al grupei A, al doilea al zilei, Italia si Japonia au oferit un spectacol fotbalisti la care nici cel mai optimist microbist nu s-ar fi asteptat.

Intr-o prima repriza in care italienii nu s-au vazut, decat in final, niponii s-au desprins la doua goluri dupa putin peste o jumatate de ora. Honda (’21 – penalti) si Kagawa (min.33) au fosta marcatorii „samurailor” in prima repriza. Pana la pauza, italienii au reusit sa reduca din handicap, dupa un gol al lui De Rossi in minutul 41.

Repriza a doua a continuat in acelasi ritm spectaculos, iar Squadra Azurra a intors rezultatul in numai 7 minute, asta si pe fondul caderii inexplicabile a japonezilor, care n-au contat deloc in atac. Uchida (’50) a inscris in propia poarta, iar Balotelli a transformat un penalti doua minute mai tarziu!

Abia de la acest scor asiatiacii au mai inceput sa miste, iar Okazaki a restabilit egalitate in minutul 69. Din pacate pentru niponi, scorul final l-a stabilit Giovinco in minutul 86.

Cu o etapa inainte de final, Brazilia si Italia au obtinut calificarea in faza urmatoare a competitiei, in timp ce Japonia si Mexic sunt eliminate.