Heat egaleaza la 3 si trimite finala cu Spurs in decisiv

miami-spurs-6Miami Heat a trecut, dupa prelungiri, de San Antonio Spurs, 103-100, restabilind egalitatea la 3 a finalei NBA, urmand sa joace, joi seara, meciul decisiv tot in propria sala. A castigat primul sfert, 27-25, le-a pierdut pe urmatoarele doua, 17-25, 21-25, dupa care a intors soarta partidei in ultimul, 30-20, tabela indicand 95-95. Texanii conduceau la o diferenta de cinci puncte, 94-89, cand mai erau doar 28 de secunde pana la cucerirea celui de-al cincilea titlu.

N-au fost, insa, de acord, Le Bron James, autorul unui cos de trei si Roy Allen, care a transformat doua lovituri libere. Tot Allen avea sa stabileasca rezultatul in prelungiri cu un cos de la distanta. James a reusit al patrulea triplu double-double in aceasta finala, 32 puncte (18 in ultimul sfert si in prelungiri), 10 recuperari, 11 pase decisive. L-au secondat Mario Chalmers, 20 si Dwyane Wade, 14. Principalii marcatori ai texanilor au fost Tim Duncan, 30, plus 17 recuperari, Kawhi Leonard, 22, 11  recuperari si Tony Parker, 19, opt pase decisive.

Va fi interesant de vazut daca Heat va reusi sa valorifice avantajul terenului si, implicit, al publicului sau daca Spurs va deveni a patra echipa din istoria finalelor NBA care va obtine titlul in fieful adversarei.