Serena Williams confirma titlul de cea mai buna jucatoare a lumii in finala de la Roland Garros

Serena-Williams-vs-Maria-ShSerena Williams a castigat  in doua seturi finala feminina a turneului de Grand Slam din Franta, in fata detinatoarei titlului, Maria Sharapova. Prin acest meci, prima jucatoare a lumii a demonstrat din nou ca este cea mai buna din „sportul alb”, chiar in duelul cu a doua jucatoare din ierarhia mondiala, pe care a invins-o la scor simetric, 6-4, 6-4, dupa o ora si 46 de minute de joc.

Spre sfarsitul celul de-al doilea set, americanca a avut doua mingii de meci si a curmat partida cu un ace masurat la viteza de 198 de Km/h.

Succesul obtinut, sambata, ii aduce jucatoarei americane cel de-al 16 trofeu de Grand Slam din cariera.

Maria Sharapova va cadea pe locul 2 in ierarhia WTA in urma infrangerii suferite in fata Serenei Williams. Cea de a doua pozitie din clasamentul mondial va fi preluat de bielorusa Victoria Azarenka.