Romania debuteaza cu dreptul in IRB Nations Cup 2013. „Stejarii” au supus Rusia cu 30-20

romania-rugbyEchipa nationala de rugby a Romaniei a castigat meciul cu Rusia din cadrul Cupei Natiunilor IRB. „Stejarii” s-au impus cu scorul de 30-20 in in fata adversarilor, dupa ce, la pauza, scorul era egal, 17-17.

Victoria obtinuta de „tricolori” face ca Romania sa devina principala favorita la castigarea trofeului.

In cea de-a doua partida a serii, selectionata secunda de rugby a Italiei (Emerging Italy) a trecut cu scorul de 26-6 (20-6 la pauza) de formatia similara a Argentinei (Argentina Jaguars).

Urmatoarele partide se vor desfasura miercuri, 12 iunie, dupa urmatorul program:

18:00 – Romania – Argentina Jaguars

20:00 – Rusia – Emerging Italy

Ambele meciuri vor fi transmise in direct de TVR1 si TVR2

Toate cele sase meciuri din cadrul Cupei se vor juca in Bucuresti, pe Stadionul National de Rugby.