Baschet NBA / Spurs castiga primul meci al finalei pe terenul lui Miami!

Spurs-Miami-88-92Dezamagire mare in randul suporterilor echipei Miami Heat la incheierea primului meci al finalei cu San Antonio Spurs, castigat de oaspeti cu 92-88 (49-52)!

Echipa gazda s-a impus în primele doua sferturi, 24-23, 28-26, scorul  a devenit egal in urmatorul, 20-20, dupa care oaspetii au decis soarta partidei in ultimul sfert, 23-16, prin Tony Parker. Francezul a fost, de altfel, principalul marcator, 21, secondat de Tim Duncan, 20, Manu Ginobili, 13 si Danny Allen, 12.

Vedeta celor de la Heat, Le Bron James, a reusit un nou triplu double-double, 18 puncte, tot atatea recuperari, 10 pase decisive, secondat de Dwyane Wade, 17 puncte, Chris Bosh, 13, Ray Allen, 13, insuficiente pentru victoria dorita, pe care vor incerca s-o obtina duminica noapea, cand vor evolua tot acasa.

Un articol scris de Radu Levarda (Sport revolution)