Novak Djokovic-Rafael Nadal, finala din semifinale turneului de la Roland Garros

djokovic-nadalCum era de asteptat, Rafael Nadal si Novak Djokovic s-au calificat fara emotii in semifinalele turneului de la Roland Garros. Spaniolul a incheiat conturile cu elvețianul Stanislas Wawrinka dupa 1 ora si 56 de minute, cu 6-2, 6-3, 6-1, adjudecandu-si 23 de seturi in confruntarile directe, fara a pierde vreunul. Sarbul a terminat meciul cu germanul Tommy Haas, cu 17 minute mai tarziu, tot in trei seturi, 6-3, 7-6 (3), 7-5.

La tie-break Djokovic a recuperat de la 2-4, preluand conducerea cu 5-4, Haas a egalat, dar numarul 1 mondial a castigat  doua mingi consecutive. Nadal si Djokovic vor juca vineri semifinala care ar fi trebuit, in alte conditii, sa fie adevarata finala, in celalalt meci urmand sa se intalneasca ibericul David Ferrer, 4 si francezul HJo-Wilfred Tsonga.

Favoritele s-au impus si in ultimele doua semifinale feminine. Viktoria Azarenka-Belarus a invins-o pe rusoaica Maria Kirilenko, scor 7-6 (3), 6-2, iar cealalta Marie, Sharapova, a dispus de sarboaica Jelena Jankovic in trei seturi, 0-6, 6-4,3-6. Azarenko, favorita 3, va sustine prima semifinala de Grand Slam din cariera, impotriva Mariei Sharapova, 2, care ajunge a treia oara in aceasta faza la turneul parizian si a 17-a oara la competitiile de Grand Slam.
Junioara Ilka Csoregi, pierde in sferturi.

Romanca Ilka Csoregi a fost invinsa in sferturile de finala de Kristine Schmiedelova din Slovacia cu 6-7 (4), 6-3, 6-4. Meciul a durat o ora si 12 minute.

articol de Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)