Japonia, prima tara care s-a calificat la CM din Brazilia, dupa un meci dramatic cu Australia

japoniaJaponia este oficial prima echipa calificata la Campionatul Mondial din 2014. Prima reprezentativa nipona a remizat cu Australia in Grupa B a preliminariilor asiatice, asigurandu-si astfel prezenta la turneul final ce va fi gazduit in vara anului viitor de Brazilia.

Dupa rezultatul de 1-1 cu Australia, Japonia si-a asigurat prezenta la CM 2014, desi mai are doua meciuri de disputat in cadrul grupei pe care o conduce cu 14 puncte acumulate.

Pe teren propriu, la Saitama, niponii au reusit o calificare dramatica la turneul final din Brazilia, reusind sa pastreze scorul de start pana in minutul 82, cand australienii au deschis scorul prin Oar. Japonezii au dat replica in primul minut de prelungiri, cand Honda a marcat golul celei de-a cincea calificari consecutive pentru selectionata nipona, antrenata de Alberto Zaccheroni. Tehnicianul italian isi trece astfel in palmares prima mare reusita din cariera.

Brazilia este o alta tara  prezenta pe tabloul competitional al turneului final din 2014, dar s-a calificat din pozitita de tara organizatoare, ocolind grupele preliminare.

Etichetat cu: , , , , , , , ,