VIDEO / Odata cu inaugurarea stadionului Maracana, Brazilia nu a reusit sa-si ia revansa in fata Angliei!

Brazilia-amical-Anglia-2-2Inaugurarea noului „Maracana” nu a fost pe placul brazilienilor, sud-americanii nereusind nici acum victoria in fata unui adversar de renume, in ultimii 4 ani. Fosta campioana mondiala a ratat, duminica seara, sansa de a bifa  victorie duminica seara, pe Maracana, împotriva selecționatei Angliei.
In luna februarie, tot intr-un amical, englezii s-au impus cu 2-1, intr-un meci jucat pe Wembley, iar acum brazilienii asteptau revansa. Doi dintre cei trei marcatori din acea confruntare, au recidivat si acum!

Dupa o prepriza „alba”, atacantul brazilian Fred, fost jucator al celor de la Lyon, a deschis scorul in minutul 57. Tanara speranta a lui Arsenal, Oxlade – Chamberlain a egaleze dupa doar 10 minute, cu un sut napraznic din afara careului, lasandu-l fara reactie pe Julio Cesar.

Cu 10 minute inainte de final, Wayne Rooney (’79) a prins si el un sut de zile mari, direct la vinclu aducandu-si nationala in avantaj.

Brazilienii au reusit pana la urma sa evite rusinea, iar in minutul 84, Paulinho a reluat din voleu, din centrul careului, iar partida s-a incheiat cu scorul de 2-2.