Marele Premiu al Italiei / Campionul mondial, Jorge Lorenzo castiga pentru a treia oara consecutiv la Mugello!

jorge-lorenzo-MugelloJorge Lorenzo s-a impus, duminica, in Marele Premiu al Italiei de la Mugello, la capatul unei curse pe care a dominat-o din primul si pana in ultimul tur. Favoritul publicului, Valentino Rossi, asteptat de 76.000 de fani sa realizeze o minune, a abandonat inca din primele viraje dupa ce a fost acrosat violent de Alvaro Bautista si trimis in afara circuitului.

Tot de un accident a avut parte si Marc Marquez, cu doua tururi inainte de final, atunci cand a pierdut controlul motocicletei si a iesit in decor, pierzand un loc 2 ce ii putea aduce puncte pretioase in clasamentul general.

Din pole a plecat liderul clasamentului general, spaniolul Dani Pedrosa, dar s-a vazut atacat si depasit in primul viraj al cursei de Jorge Lorenzo, campionul mondial in execrcitiu urcand pe prima pozitie, pe care nu a mai parasit-o pana la final.

Pedrosa ramane lider in fata lui Jorge Lorenzo, diferenta dintre cei doi fiind acum de 12 puncte.