FINAL – Cupa Romaniei / Petrolul Ploiesti – CFR Cluj 1-0. „Lupii galbeni” castiga trofeul dupa 18 ani de asteptare! Eurogolul lui Bokila a adus fericirea pe chipul a 30 000 de suporteri!

bucurie-petrolul-cupaSambata seara, de la ora 20:45, Petrolul Ploiesti si CFR Cluj si-au incheiat sezonul fotbalistic 2012-2013, dupa ce s-au duelat, pentru a treia oara, in finala Cupei Romaniei.

Petrolul Ploiesti s-a impus cu 1-0, singurul gol al meciului fiind marcat de Jeremy Bokila, in primele 10 minute. „Lupii galbeni” au avut si doua bare, in prima repriza, iar CFR Cluj a avut un gol anulat pentru offside, la ultima faza, decizie mai mult decat corcta. Cristi Balaj a fost arbitrul de centru.

CFR Cluj a terminat campionatul abia pe locul noua, asa co victorie in Cupa Roaniei ar salva un sezon slab.

Petrolul asteapta un trofeu in Cupa de 18 ani. Echipa lui Cosmin  Contra este deja calificata in Europa, iar o victorie in finala de sambata seara ar trimite-o si pe Astra in cuepele europene.

Cele doua echipe nu s-au putut antrena pe Arena Nationala, Federatia nepermitand acest lucru din cauza starii deplorabile a terenului. Gazonul se va prezenta groaznic si la ora meciului. Finala va fi arbitrata de Cristi Balaj.

Partida poate fi urmarita in direct pe ProTV si in format LiveText pe www.sptfm.ro, cu incepere de la ora 20:45.

Echipe probabile:

CFR: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora – Sare, Muniru, Deac, Rui Pedro, Maah – Kapetanos
Antrenor: Eugen Trica

Petrolul: Hamutovski – Alcenat, Hoban, Manasse, Guilherme – Mustivar, Mojica, Boudjemaa, Hamza – Grozav, Bokila
Antrenor: Cosmin Contra

Postat în Cupa Romaniei, FOTBAL INTERN

1. Alina Florea spune:

Nu mă gândeam ca federația romana de fotbal poate să organizeze o finală a cupei atât de frumoasă. Îmi vine greu sa spun dar ăsta este adevărul! Cei de la Petrolul au arătat ca sunt o galerie impresionanta care se poate lua la trântă cu toate galeriile mari din România. Bravo tuturor celor implicați!