EXCLUSIV / Andras Szakal, Corona Brasov: „Suntem in Liga 1 si din punct de vedere al licentei!”

corona-brasov-bucuriePresedintele sectiei de fotbal a clubului Corona Brasov, Szakal Andras, care este si patronul echipei, a declarat ca echipa este promovata in Liga 1 si din punct de vedere administrativ, oficialul anuntand, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca echipa a luat si licenta pentru primul esalon!
Suntem promovati din toate punctele de vedere, mai ales dupa victoreia noastra in fata celor din Targu Mures. Am terminat campionatul pe primul loc, in conditiile in care nimeni nu ne dadea vreo sansa.

Am depus documentele pentru obtinrea licentei si am primit acest drept de a juca in Liga 1 din acest punct de vedere. Am rezolvat si probleme stadionului si nu vad nimic ce ne-ar sta in cale.

Vom juca pe stadionul „Tineretului” pentru ca ne-am inteles cu cei de la FC Brasov si cu Primaria.

Spre surprinderea mea, cei de la FC Brasov ne-au surprins cu atitudinea lor buna la adresa noastra dupa ce au aflat ca am promovat. Cred ca problemele le avem cu suporterii lor, dar vom rezolva aceasta relatie pana la urma. Noi avem 18 jucatori din judetul Brasov si asta ar trebui sa le dea de gandit.

Cred si sper ca orasul Brasov sa reziste pe prima scena fotbalistica cu doua echipe. Echipa noastra este intr-o ascensiune constanta, venind din Liga V pana in Liga 1! Sper ca si oamenii de afaceri sa vina alaturi de echipa noastra si astfel vom rezista si noi in prima liga.

La ultimul meci de acasa, cu FC Arges, mi-am data seama ca oamenii vor fi alaturi de echipa noastra si mai departe. Proiectul nostru, format in mare parte numai din jucatori brasoveni, este unic in prima liga si ne bazam pe el. Daca va exista jucatori brasoveni care nu vor mai avea loc la FC Brasov vor fi bine veniti fara probleme la Corona. Obiectivul acestei echipe va fi ramanerea in prima liga.

Mai mult de jumatate din jucatori vor ramane alaturi de echipa, iar Aurica Ticleanu va fi antrenorul principal, pentru ca Daniel Bona, antrenorul care ne-a dus din Liga a V-a pana aici, va fi secund, pentru ca nu are licenta PRO.

Saptamana viitoare vom avea banchetul echipei, dupa care jucatorii vor avea o vacanta bine meritata”, a declarat presedintele Coronei Brasov, a 100 echipa care va juca in Liga 1.

Corona Brasov a fost infiintata in 2008 si, cu o singura exceptie, a promovat in fiecare an intr-o liga superioara. Formatia de sub Tampa joaca partidele de pe teren propriu la baza sportiva Carpati, iar antrenamentele le efectueaza pe arena Metrom. In sezonul urmator de Liga 1, echipa nu va mai putea evolua pe acelasi stadion, urmand a juca pe stadionul „Tineretului”, cel pe care joaca in prezent FC Brasov.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

  1. Ioan spune:

    Felicit echipa si pe toti cei care s-au implicat in pregatire .Ma gandesc ca ar fi mai util sa folositi baza sportiva ICIM.

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401920
2FCSB371916
3U Craiova 1948351919
4FC Viitorul33194
5Gaz Metan Medias2819-1
6Astra Giurgiu27195
7Sepsi Sfantu Gheorghe27194
8Poli Iasi2419-9
9FC Botosani2319-3
10AFC Hermannstadt2219-3
11Dinamo Bucuresti1919-12
12Dunarea Calarasi1719-6
13Concordia Chiajna1719-15
14FC Voluntari1119-19