Victorie rapida pentru Hanescu, calificat in „saisprezecimile” turneului de la Roland Garros

Victor_hanescuVictor Hanescu s-a calificat in sasisprezecimile de finala ale  turneului de Grand Slam din Franta, la finele unui meci ciudat impotriva rusului Dmitry Tursunov. In tiebreak-ul celui de-al doilea set ploaia a oprit infruntarea dintre cei doi tenismeni, dar in pauza rusul a hotarat sa se retrag din cauza unei accidentari.

In primul set, Hanescu s-a impus cu scorul de 6-3. in al doilea set insa rusul a fortat si a reusit sa duca meciul in tiebreak.

Ploaia a amanat primul serviciu al tiebreak-ului, iar cand partida trebuia sa se reia, Hanescu a aflat ca adversarul sau a abandonat si este  calificat in faza urmatoare a competitiei.

In saisprezecimi, Victor Hanescu(54 ATP) il va intalni pe germanul Philipp Kohlschreiber, numarul 16 in ierarhia mondiala.