Cupa Italiei / Lazio castiga trofeul, dupa ce a invins la limita pe AS Roma! Unicul gol a fost marcat de Lulic

lazio-vulturCu Stefan radu printre titulari, Lazio Roma a castigat Cupa Italiei, diminica dupa-amiaza, pentru a sasea oara in istorie! Cu Lobont in poarta, AS Roma a trebuit sa se incline, scor, 0-1, dupa un gol marcat de bosniacul Lulic. Lazio a castigat Cupa Italiei pentru a sasea oara in istorie! Cu stefan Radu integralist, Roma lui Lobont a fost ingenunchiata pe Olimpico. 1-0 s-a terminat partida transmisa in direct de Digi Sport, dupa un gol al bosniacului Lulic.

Fostul portar al nationalei Romaniei a avut o prima repriza fabuloasa,  salvandu-si colegii in doua randuri: in minutul 3, atunci cand a respins spectaculos un sut al lui Lulic, pentru ca mai apoi sa apere o lovitura de cap a lui Klose. Fostul dinamovist n-a fost la fel de inspirat si dupa pauza, iar Lulic a marcat, dupa o interventie nereusita.

In final, lazialii au fost la un pas sa mai marcheze si golul al doilea, in prelungiri, insa de data asta Lobont a fost la datorie.

In urma castigarii trofeului, Lazio si-a asigurat participarea in Liga Europa, iar pentru Stefan Radu a fost cel de-al doilea trofeu cucerit, dupa cel din 2009.