HCM Baia Mare a castigat, pentru prima data, Cupa Romaniei la handbal feminin

hcm-baia-mare1HCM Baia Mare castigat pentru prima data in istorie Cupa Romaniei la handbal feminin. Maramuresencele s-au impus in fata Coronei Brasov, cu scorul de 33-26.

Prima repriza a fost una echilibrata, iar la pauza HCM a intrat cu un avans de trei goluri. In repriza secunda brasovencele nu au reusit sa revina, iar Baia Mare s-a distantat pe tabela, scorul final fiind 33-26.

Corona Brasov a produs surpriza acestei editii a Cupei Romaniei, eliminand in sferturile de finala campioana Romaniei, Oltchim Ramnicu Valcea. In seminifinale au trecut Dunarea Braila.

HCM Baia Mare a trecut in semifinale de CSM Bucuresti.

A fost ultima reprezentatie a handbalului feminin in acest sezon. La finalul turneului final al Cupei Romaniei, desfasurat la Oradea, se cunosc si echipele ce vor reprezenta Romania in cupele europene: Oltchim Rm Valce si HCM Baia Mare in Liga Campionilor, Jolidon Cluj si HC Zalau in Cupa EHF, iar Corona Brasov in Cupa Cupelor.