FINAL / Steaua Bucuresti – Viitorul Constanta 2-5. Campionii au fost pusi la respect de "pustii" lui Hagi, aplaudati de fanii stelisti

viitorul-steauaViitorul Constanta a ridiculizat a doua echipa a Stelei in meciul disputat, duminica, pe stadionul din Ghencea.

Elevii lui Catalin Anghel au controlat complet inceputul partidei, pe fondul unui joc lipsit de cursivitate al Stelei si au reusit sa deschida scorul prin Chitu, in minutul 9. Golul marcat de oaspeti, i-a mai mobilizat pe „ros-albastrii”, dar atacurile lor au ramas in continuare fara rezultat.

Viitorul nu a permis insa nicio greseala si, in ciuda putinelor faze pe poarta create in primul mitan, Dica a dublat diferenta in minutul 35, dupa un penalty obtinut de Vlad Rusu.

Dupa doar un minut, Steaua primeste de asemenea o lovitura de la 11 metri, transformata de Nikolic pentru 1-2.

Bucuria „ros-albastrilor” adurat doar un moment. Dupa doar cateva secunde de la repunerea mingei in joc de la mijlocul terenului, Viitorul pleaca pe un contraatac fulgerator si Chitu reuseste dubla, cu un sut la coltul lung din marginea careului.

Dezastru s-a abatut asupra Stelei in mintul 42, cand Larie si-a pus si el numele pe tabela de marcaj, inscriind pentru un 1-4, care a amutit tribunele Ghencei, suporterii parasind stadionul in masa la fluierul de pauza.

In inceputul primei reprize, Reghecampf efectuase deja toate schimbarile pe care le avea la dispozitie, fapt care a mai inchegat jocul ofensiv al echipei.

Adi Rocha a mai redus din diferenta in minutul 68, dar Nikolov a insistat ca Viitorul sa-si pastreze ecartul de 3 goluri si a marcat 6 minute mai tarziu.

Viitorul a avut ocazia de a invinge Steaua la scor de tenis, in al patrulea minut de prelungiri al meciului, dar lovitura de 11 metri de Vlad Rusu, a fost aparata de Cojocaru, care si-a salvat astfel echipa de la o umilinta si mai mare

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

ECHIPELE DE START:

STEAUA:  Cojocaru – Rapa, Bratu, Gardoş, Pârvulescu – Prepelita, Filip – Iancu, Rocha, M. Costea – Nikolic

ViiTORUL: Vatca – Balasa, Putanu, Larie, Tosca – Lazar, Carstocea – Nikolov, N. Dica, Chitu – Vl. Rusu

Steaua Bucuresti vine dupa un succes in derby-ul etern cu Dinamo Bucuresti scor 2-0 pe National Arena, partida care s-a considerat in deplasare. Stelistii au ajuns astfel la trei victorii consecutive in acest moment si au doar doua infangeri in tot campionatul.

Viitorul Constanta a izbutit sa castige acasa 2-0 cu Gloria Bistrita dupa patru esecuri consecutive si a iesit momentan din zona retrogradarii datorita goleverajului mai bun ca cel al Concordiei Chiajna. Cele doua formatii se afla la egalitate de puncte.

zp8497586rq

1. Catalin spune:

Desi imi pare rau de Viitorul daca pica, vreau totusi sa castige Steaua…

2. Florin spune:

Nici vorba de blat, mai repede este vorba despre prostie! Au zis ca-i lasa si defapt nu cred erau in stare sa-i bata cei de la Steaua! Astfel si scorul de rusine si putea sa fie mai rau insa cel care a batut ultimul penalty a vrut sa rateze!