FINAL / Otelul Galati – Ceahlaul Piatra Neamt 3-2. Galatenii au revenit de la 0-2 si au obtinut o victorie fabuloasa

otelul-ceahlaul

Otelul Galati a obtinut o victorie glorioasa in fata CEahlaului, impunandu-se pe teren propriu cu scorul de 3-2, la finele unui meci foarte dinamic, bogat in faze spectaculoase.

Extrem de bine montati in ofensiva, nemtenii au avut un start de meci fabulos, reusind sa inscrie 2 goluri inca din primul sfert de ora, prin Stana (5) si Constantinescu (15).

Bucuria oaspetilor avea sa fie insa de scurta durata. In minutul 19,  Neagu a redus diferenta si, dupa o serie de ocazii mari la ambele porti, Astafei a restabilit egalitea cu o foarfeca laterala exceptionala, mingea ricosand in poarta din bara transversala pe deasupra manusii lui Miron.

La pauza, tabela de marcaj arata 2-2, soarta avea sa fie insa de partea gazdelor.

In minutul 73 al mitanului secund, Iorga a scapat singur cu Miron si l-a invins fara probleme pe portarul nemtean.

Replica Ceahalualui a fot una violenta, dar in ciuda numeroaselor ocazii pe care si le-a creat, Otelul aparea adesea in preajma careului advers amenintand sa se desprinda pe tabela de marcaj.

Meciul s-a incehiat in cele din urma cu scorul stabilit de Iorga, iar Otelul obtine 3 puncte care aduce echip-a in primele zece ale Ligii 1, in timp ce Ceahlaul se vede nevoita sa stea la mila rezultatelor din celelalte meciuri ale etapei pentru a vedea daca vor cadea sau sub linia de retrogradare.

Echipe de  start:

Otelul: Grahovac – Cojoc, Sarghi, Benga, Ljubinkovici – I. Neagu, Giurgiu, I. Filip – L. Iorga, G. Paraschiv, Astafei
Rezerve: Simaitis, Stromajer, Marquinhos, Sg. Costin, Carja, Tudorie
Antrenor: Marian Dinu

Ceahlaul: Miron – Dumitras, Cazan, Achim, M. Rusu – Vl. Achim, Monroy – Badescu, M. Constantinescu, Stana – Golubovici
Antrenor: Viorel Hizo