CSU Ploiesti va juca a zecea finala consecutiva

csuCampioana en-titre a valorificat avantajul salii de la Brazi, impunandu-se cu scorul general de 3-1, in fata echipei CSM Oradea, dupa 85-72 (48-33).

Meciul a fost la discretia formatiei gazda, care a castigat trei sferturi, 27-20, 21-13, 16-15, oradenii avand o tresarire de orgoliu in ultimele 10 minute. Cand s-au apropiat de doua ori la sase puncte, 66-72 si 71-77, dar elevii lui Dado Arnautovic au revenit, asigurandu-si un succes meritat.

Principalii marcatori ai celor doua echipe au fost Tica, 19, Mahommed, 16, respectiv Dillon, 22 si Comagic, 15. Formatia prahoveana se califica in a zecea finala consecutiva, dintre care a castigat noua, una revenind celor de la U Mobitelco Cluj-Napoca.

Primele doua partide dintre BC Mureș, castigatoarea sezonului regulat si a semifinalei cu Gaz Metan Medias, fara infrangere si CSU Ploiesti, locul al treilea, se vor desfasura la Tg. Mures. Se va juca dupa sistemul „cel mai bun din sapte jocuri”.

Autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)

Sursa foto: bihon.ro