FINAL / FC Barcelona – Bayern Munchen 0-3. Umilinta totala pe Camp Nou! Bayern merge in finala germana a Ligii Campionilor

barca-bayernBayern Munchen a spulberat FC Barcelona pe Camp Nou, calificandu-se in finala Champions League cu un scor general de 7-0 in fata catalanilor, dupa ce s-a impus cu 3-0 in returul semfinalei, disputat in Spania.

Desi spera intr-o revenire, dupa infrangerea cu 0-4 suferita la Munchen, Barcelona a inceput meciul de pe teren propriu fara Messi, care nu a fost folosit deloc de Tito Vilanova.

Catalanii au incercat sa prea controlul partidei cu un joc de pase ametitor, dar Bayern si-a tinut adversarii in jumatatea lor proprie si a pus constant presiune dincolo de linia de mijloc a terenului. Speculand momentele de frenezie ofensiva, sterila de altfel a Barcelonei, bavarezii au scapat in numeroase randuri pe contraatac, dandu-i emotii lui Valdes, dar la pauza tabela de marcaj ramasese nemodificata.

Sperantele Barcelonei au fost spulberate insa rapid in repriza a a doua. Robben a deshis scorul  in minutul 49 si doar o minune mai putea intoarce sortii calificarii. Dar norocul tine cu cei puternici si formatia catalana a fost ingenuncheata in minutul 76 de autogolul inscris de Pique, dupa o centrare a lui Ribery,  care trei minute mai tarziu ii paseaza decisiv lui Muller pentru lovitura de cap care a turnat plumb in i ghetele catalanilor, umiliti in fata propriilor suporteri.

Dupa al treilea gol al meciului, ritmul jocului a scazut simtitor, iar arbitrul Skomina a curmat suferinta Barcelonei fluierand finalul jocului chiar inainte de scurgerea singurului minut de prelungire acordat.

Victoria imensa obtinuta de Bayern in fata Barcelonei califica formatia bavareza in finala germana a Ligii Campionilor, acolo unde Borussia Dortmund si-a rezervat un loc dupa „dubla” cu Real Madrid. Partida se va desfasura pe Arena din Wembley.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

FC BARCELONA: Victor Valdes – D. Alves, Pique, Bartra, Adriano – Xavi, Song, Iniesta – Villa, Fabregas, Pedro

BAYERN MUNCHEN:  Neuer – Lahm, Boateng, Van Buyten, Alaba – Javi Martinez, Schweinsteiger – Robben, T. Muller, Ribery – Mandzukici