Klopp a clarificat lucrurile: „Este adevarat ca Real este un club mai mare si o echipa mai buna, dar suntem finalisti si meritam”

klopp-lewandowskBorussia Dortmund s-a calificat in finala Champions League, la finele unui meci retur de infarct pe Santiago Bernabeu, cu Real Madird, care s-a aflat la un gol de meciul decisiv pentru trofeul competitiei.

Tensiunea ultimelor 10 minute ale partidei, cand „galacticii” conduceau cu 2-0 l-a marcat pe antrenorul Borussiei, Jurgen Klopp, care reuseste pentru prima data in cariera sa fotbalistica sa  acceada in finala Ligii Campionilor.

„In ultimele zece minute, mi-am spus ca, daca Dumnezeu vrea, vom merge in finala. A fost un meci nebun si din primele minute jucatorii Realului au facut multe lucruri pentru ca arbitrul sa fluiere in favoarea lor.

Este foarte adevarat ca Real este un club mai mare si o echipa mai buna. Dar acum am fost egali si noi am ajuns in finala”, a declarat Klopp, potrivit Sport.ro.

In interviul acordat la finalul partidei de la Madrid, antrenorul Realului, Jose Mourinho a criticat arbitrajul „centralului” Howard Webb, caruia i-a reprosat ca nu a a acordat o lovitura libera din marginea careului, la un hent de cartonas rosu comis de Hummels. Klopp sustine insa ca echipa sa a fost de asemenea dezavantajata de unele decizii ale reputatului arbitru englez, sustinand ca duelurile dintre fundasul Realului Sergio Ramos si varful lui Dortmund, Robert Lewandowski au fost tratate cu prea multa ingaduinta.

„Ramos putea face ce vrea cu Lewandowski: merita cel putin sapte cartonase galbene. Si m-am gandit asa: daca Lewandowski este capabil sa ramana atat de calm, inseamna ca ne putem califica.”

Pot intelege ca Mourinho spune ca Hummels merita eliminarea pentru un hent pe care nu l-am vazut, dar trebuie sa fim cinstiti si sa spunem ca si noi am putea gasi faulturi imaginare, insa suntem finalisti si meritam. Sunt atat de mandru de jucatorii mei. Fundasii au fost impecabili. Mergem pe Wembley. Nu suntem favoriti si este perfect pentru noi”, a mai precizat Klopp.