FINAL / Real Madrid – Borussia Dortmund 2-0. Cu mari emotii, Borussia merge in marea FINALA!

clMarti seara, de la ora 21:45, Real Madrid si Borussia Dormund s-au intalnit in returul semifinalei Ligii Campionilor. Prima mansa a aratat la final un scor putin asteptat, 4-1 pentru echipa antrenata de Jurgen Klopp.

In retur, asa cum era de asteptat, madrilenii au asediat poarta nemtilor, dar Cristiano Ronaldo a fost unul dintre cei mai slabi de pe teren! Cu toate astea, spaniolii au reusit sa inscrie de doua ori in ultimele 10 minute, astfel ca in prelungiri, daca mai reuseau un gol, Realul era in finala. Nu a fost asa si Borussia este prima finalista!

ECHIPELE DE START

REAL MADRID: Diego Lopez – Essien, Varane, Ramos, Fabio Coentrao – Modric, Xabi Alonso – Di Maria, Ozil, Ronaldo – Higuain
Antrenor: Jose Mourinho

BORUSSIA DORTMUND: Weidenfeller – Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer – Gundogan, Bender – Blaszczykowski, Gotze, Reus – Lewandowski
Antrenor: Jurgen Klopp

Real Madrid are nevoie de de o victorie la cel putin trei goluri pentru a merge in marea finala. Jose Mourinho are un palmares dezastruos in fata lui Dortmund in acest sezon de Champions League. In cele trei intalniri de pana acum, Realul nu a reusit sa scoata decat un rezultat de gealitate, alte doua partide terminandu-se cu victoria nemtilor.

Dortmund nu a pierdut in grupe pe „Santiago Bernabeu” si spera sa continue drumul spre al doilea trofeu suprem in cea mai competitie inter-cluburi.

Pana acum o singura echipa a reusit sa revina dupa o infrangere cu 4-1 in meciul tur. Deportivo La Coruna a castigat cu 4-0 in fata Milanului, dupa ce in meciul tur pierduse cu 1-4.

Meciul de marti seara va fi arbitrat de englezul Howard Webb.

Partida poa fi urmarita in direct pe Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si TVR 1 si in format LiveText pe www.sptfm.ro, de la ora 21:45.