Shaun Murphy l-a invins dramatic pe Graeme Dott si s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de Snooker!

murphyMeci spectaculos in „optimile” mondialului de snooker! Shaun Murphy l-a invins pe Graeme Dott, la capatul unui meci extrem de spectaculos.

Murphy a condus la capatul primei sesiuni cu 6-2, insa Dott a recuperat spectaculos in cea de-a doua, cand a egalat la 7.

Cei doi au mers apoi cap la cap, scorul a aratat 9-9, apoi 10-10. Jocul 21 a fost dramatic, Dott a ratat o bila la buzunarul de mijloc, campionul mondial din 2005 a revenit la masa, dar a ratat la bila neagra, pentru ca Dott sa ajunga la repozitionarea bilei negre. Acesta a ratat insa o lovitura si i-a lasat o misiune usoara lui Murphy, care a facut 11-10. A fost momentul decisiv al meciului. Imediat s-a facut 12-10 pentru Murphy, Dott nu a mai reusit sa ia decat un joc, rezultatul final fiind 13-11 in favoarea campionului de la Shefield din 2005, Shaun Murphy.

In sferturile de finala, Murphy va juca cu invingatorul dintre Judd Trump si Marco Fu.

Sursa foto: thenews24.net