FINAL / Petrolul – Viitorul 3-0. Bokila reuseste „dubla”, iar Petrolul revine triumfant pe locul doi al clasamentului

petrolul-viitorulPetrolul a castigat meciul cu Viitorul, disputat, sambata,  pe „Ilie Oana” la scor de neprezentare. Reusita ii readuce pe elevii lui Cosmin Contra pe pozitia secunda a clasamentului, insa principalele contracandidate pe loc, Pandurii si Astra au un joc mai putin disputat.

La cel de-al 11-lea meci consecutiv fara esec, „lupii galbeni” s-au impus categoric in fata Viitorului, care ramane periculos de aproape de plutonul retrogradabil, iar pana la sfarsitul etapei poate cadea din nou sub „linia rosie”.

Gazdele si-au aratat apetitul pentru victorie inca din startul partidei, dar in ciuda dominantei, la pauza tabela de marcaj ramasese nemodificata.

Reveniti in teren, in uralele unui stadion plin, „gazarii” au fortat deschiderea scorului, iar in minutul 54, Hamza a reusit sa „sparga gheata”. Reusita sa a fost dublata la scurt timp de golul lui Bokila si dupa primele 13 minute scurse din repriza secunda, Viitorul se vedea condus cu 2-0, desi rezultatul de la pauza le dadea mari sperantelor „pustilor” lui Hagi.

Replica formatiei conduse a fost mult prea slaba pentru a putea modifica in favoarea sa scorul, dar tabela de marcaj s-a mai „miscat” odata in minutul 83, cand Bokila a reusit „dubla” spre extazul celor 30.000 de spectatori printre care se numarau si parintii sai.