Dan Petrescu nu i-a dat nicio sansa lui Dorinel Munteanu, in derby-ul antrenorilor romani din Rusia

dan-petrescuDinamo Moscova, echipa antrenata de Dan Petrescu, s-a impus cu scorul de 3-1 in fata formatiei pregatite de dorinel Munteanu, Mordovia Saransk. Rezultatul partidei propulseaza echipa „Bursucului” pe locul patru in prima liga rusa, pozitie ce-i permite accederea in cupele europene, in timp ce pentru „Munti” infrangerea este inca un pas spre retrogradare.

Toate golurile partidei au fost marcate in repriza intai, mai precis in primele 36 de minute ale jocului.

Yusupuv a deschis scorul pentru moscoviti inca din minutul 4, iar Kuranyi a dublat diferenta 20 de minute mai tarziu. Panchenko a redus  handicapul in minutul 28, dar Kuranyi a refacut ecartul in minutul 36, realizand totodata „dubla”.

Dan Petrescu si Dorinel Munteanu au fost colegi la echipa nationala in perioada „Generatiei de Aur”, amandoi facand parte din linia defensiva a primei reprezentative. Din 2003, „SuperDan” a debutat ca antrenor pe banca tehnica a Sportului Studentesc, pentru ca doi ani mai tarziu, „Munti” sa faca si el acest pas, gratie unui acord cu CFR Cluj.