Ionut Lupescu, observatorul tehnic al meciului Bayern – Barca: „Omul meciului a fost Jupp Heynkes! Soarta semifinalei e pecetluita”

ionut-lupescuIonut Lupescu, seful Comisiei Tehnice UEFA, care se ocupa de proiectele de dezvoltare si pregatire pe zona antrenorilor, a fost prezent la Munchen, marti seara, la meciul Bayern – Barcelona 4-0, ca observator tehnic! „Kaiserul” a recunoscut ca l-a impresionat evolutia nemtilor si admite ca omul meciului a fost Jupp Heynkes.

Omul meciului a fost Jupp Heynckes. Tactica lui, in special pe faza defensiva, a fost perfecta, pentru ca toti jucatorii au muncit. Robben era fundas dreapta la un moment dat si dupa 10 secunde era la poarta adversa„, a declarat Lupescu, la Digi Sport.

Acesta a stat in tribuna alaturi de sefii celor doua formatii si a dezvaluit care au fost atitudinile acestora: „La pauza, cei de la Barcelona se rugau sa scape cu 2-0, spuneau ca e foarte bine. Dupa meci, oamenii de la Bayern au ramas realisti si umili, stiu ca au 90 de minute foarte grele la Barcelona. Nu se asteptau sa bata cu 4-0 pe Barcelona, dar scorul a reflectat realitatea de pe teren. Bayern a mai avut ocazii…„.

Fostul jucator al lui Leverkusen si Monchengladbach nu crede ca, dupa plecarea lui Jupp Heynkes
(70 d ani) de la Bayern, din vara, tehnicianul va renunta sa mai antreneze, in ciuda varstei inaintate.

Totodata, oficialul roman e de parere ca, in retur, Barcelona nu poate marca de 5 ori fara sa primeasca un gol, astfel ca soarta semifinalei e pecetluita.