FINAL / Gloria Bistrita – CFR Cluj 0-5. Prima victorie din acest an a campionilor deschide larg usa bistritenilor spre Liga 2

gloria-cfrCFR Cluj a strivit Gloria, la Bistrita, intr-un meci pe care l-a controlat in totalitate. Victoria categorica cu 5-0 in fata „lanternei rosii” marcheaza prima reusita din aceasta stagiune a campionilor en-titre si un rezultat de moral pentru Eugen Trica si elevii sai.

Extrem de incisivi inca din primele minute ale jocului „feroviarii” au reusit sa deschida scorul prin Hora, in minutul 17. Apoi echipa clujenilor a preferat un joc de asteptare, sansa speculata doar timid de jucatorii echipei gazde.

Fara a mai forta, CFR-ula intrat la pauza cu un avantaj minim, dar care-i asigura o victorie, in contextul in care Gloria nu putea fi periculoasa.

In repriza secunda, Dolha rupe echilibrul meciului, faultandu-l in calitate de ultimul aparator pe Weldon. Portarul bistritenilor este eliminat, iar Nae Manea iroseste ultima schmimbare pe care o mai avea  la dispozitie retragand un jucator de camp, pentru portarul Albut.

Ricardo Cadu a marcat lejer din penalty si, din minutul 60, cu un om in plus pe teren si inca 30 de minute de joc, CFR-ul a devenit o” masinarie de asalt”. Atacurile au inceput sa pice ca o ploaie in careul advers. Golurile au venit natural. Weldon scapa singur cu Albut si il invinge in minutul 65. Un nou penalty obtinut de „feroviari” este transformat de Deac, in minutul 85, pentru ca la sfarsitul celor 90 de minute regulamentare, Sergiu Bus isi trece si el numele pe tabela de marcaj, dupa repetate incercari.

Dupa victoria de duminica seara, bilantul intalnirilor dintre CFR Cluj si Gloria Bistrita din acest sezon este stabilit la scorul general de 10-1.